ROPID a DPP šíří dezinformace. Kvůli volbám?

V pátek 18. března rozeslal ROPID a Dopravní podnik hl. m. Prahy médiím tiskovou zprávu „Praha od pondělí 21. března 2022 obnoví plný rozsah provozu pražské MHD“. Jenže to byla dezinformace. Plný provoz jako byl před covidem obnoven nebyl. Omezena zůstává většina tramvajových a autobusových linek. Proč dopravní podnik a ROPID rozeslaly dezinformaci? Je to kvůli blížícím se komunálním volbám?

Když přišly tiskové zprávy z DPP a ROPIDu (18. 3. v 11:44), reagoval jsem e-mailem (18.3. v 12:44) oběma tiskovým mluvčím, že zpráva je lživá, protože i po 21. březnu zůstává většina linek v omezeném provozu oproti stavu před covidem. V mailu jsem uvedl osobní pochopení, že na znění tiskové zprávy mohlo trvat např. vedení města (pozn. red.: primátorem Prahy je Zdeněk Hřib – Piráti, náměstkem pro dopravu je Adam Scheinherr – Praha sobě), ale že je proto žádám o výpis spojů, které zůstávají omezené i po 21. 3. 2022 ve srovnání s provozem před covidem.

Dezinformaci o plném provozu MHD převzaly například Český rozhlas, nebo ČTK a dále soukromá vydavatelství. Všichni totiž automaticky považují tiskové zprávy DPP a ROPIDu za pravdivé.

Jak znám Filipa Drápala (tiskového mluvčího ROPIDu) a Daniela Šabíka (vedoucího Komunikace DPP), oba dva jsou velmi dobře znalí provozu MHD a proto předpokládám, že sami dobře vědí, že provoz plně obnoven není. Jenže ani po třech dnech nepřišla z dopravního podniku ani ROPIDu žádná reakce. Popravdě, nedivím se. Dopravní podnik a ROPID se dostal tímto prohlášením do blbé situace a všichni asi doufali, že si nikdo lží nevšimne.

Jenže nejsem sám. Na dezinformace DPP a ROPIDu upozorňují na jejich facebookovských stránkách i zaměstnanci pracující přímo v PIDu. A upřímně věřím, že se zněním tiskové zprávy o plném provozu nemůže souhlasit ani třeba technický ředitel – povrch DPP Jan Šurovský, nebo náměstek ředitele ROPIDu Martin Šubrt. Oba dva zapálení do pražské MHD a s neskutečnými znalostmi o vývoji a provozu městské dopravy v metropoli.

A co zůstává omezené? Jen namátkou mě napadá: Zastavený provoz tramvajové linky 23, omezený provoz autobusových linek jezdících na ruzyňské letiště (jediné přiznané v tiskové zprávě), omezený provoz většiny tramvajových a autobusových linek po 21. hodině, zkrácený denní provoz metra a omezený víkendový provoz nočních linek. Ale může toho být víc. Proto jsem o plný soupis omezených spojů požádal DPP a ROPID.

Přál bych si, aby tento přešlap s dezinformací byl poslední a dále DPP ani ROPID nepodléhali různým tlakům, které se budou před volbami stupňovat.

Případně, pokud někdo chce prohlásit provoz od 21. 3. 2022 za plný, ať přizná, že MHD v Praze bude jezdit trvale omezená oproti stavu před covidem. Ale v takovém případě nemluvte o obnovení plného provozu, ale že jste trvale omezili provoz MHD a tento stav máme brát za nový plný provoz. K tomu přiložte výpis všech spojů PID, které jste od roku 2020 zrušili a neobnovili.

Díky za transparentnost.


Ondřej Matěj Hrubeš

O městskou dopravu se zajímá od dětství, procestoval přes 180 měst s MHD, založil dopravní magazín MHD86.cz a natáčí Dopravní podcast a Podcast dopravní 6. V roce 2022 byl zvolen radním pro dopravu městské části Praha 6.