Konec respirátorů ve veřejné dopravě

Cestující v MHD budou moci od čtvrtka 14. dubna jezdit bez ochrany dýchacích cest, tedy respirátorů nebo roušek. Na základě středečního rozhodnutí vlády se tato povinnost od půlnoci ze středy na čtvrtek ruší.

Cestující se teď mohou sami rozhodnout, jestli si respirátor v MHD nasadí nebo ne. Tuto změnu vítáme, protože dlouhodobé restrikce se odrazily na počtu cestujících ve veřejné dopravě. Aktuální statistiky naznačují, že dochází k pozvolnému návratu cestujících do prostředků MHD, a věřím, že zrušení povinnosti nosit respirátor nám v tomto trendu opět trochu pomůže,“ řekl předseda Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) Tomáš Pelikán.

Podle statistik SDP ČR ubylo dopravním podnikům v České republice kvůli pandemii více než 34 % cestujících v porovnání s rokem 2019. Během pandemie bylo prokázáno, že prostředky MHD nepředstavují riziko z hlediska nákazy nemocí covid-19. Dopravní podniky neustále dbají na důslednou očistu vozidel, která byla během pandemie vylepšena o další moderní způsoby čištění a dezinfekce.

TZ SDP ČR