Sdílená kola s Lítačkou budou spolupracovat i nadále

Dosavadní pilotní spolupráce Pražské integrované dopravy a poskytovatelů sdílených kol jednoznačně prokázala, že tato možnost pohybu po Praze má smysl právě díky výhodné kombinaci veřejné dopravy a jízdy na kole pro první nebo poslední část cesty po městě. Praha již vysoutěžila dlouhodobé fungování této služby na další 4 roky, a to v nezměněné podobě a se stávajícími poskytovateli Rekola a Nextbike. I nadále si budou moci lidé s platným elektronickým předplatním kuponem pro Prahu půjčit sdílené kolo na 15 minut zdarma až dvakrát denně.

Pilotní projekt spolupráce sdílených kol a Pražské integrované dopravy běžel od října 2021 a za tu dobu ho využilo přes 23 tisíc lidí, kteří provedli celkem 343 tisíc výpůjček. Jen za poslední tři měsíce bylo výpůjček přes 191 tisíc. Rekordním dnem byl 23. červen, kdy evidujeme 3239 výpůjček,“ uvádí náměstek pražského primátora a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Na základě úspěšného pilotního provozu jsme vysoutěžili veřejnou zakázku, ve které budou systém za stejných podmínek jako dosud provozovat stávající poskytovatelé sdílených kol, společnosti Rekola a Nextbike. Ti se také zavázali, že postupně ve spolupráci s jednotlivými městskými částmi zajistí dostupnost kol nejméně u 90 % stanic metra,“ říká Libor Šíma, vedoucí odboru dopravy pražského magistrátu.

Výhodná kombinace pražské Lítačky a služby sdílených kol výrazně zlepšuje možnosti pohybu po Praze. Ze získaných dat se ukázalo, že nejčastěji si lidé takto půjčují kola právě u stanic metra nebo tramvajových zastávek. Cyklistická doprava je tak skvělým prostředkem, jak se od stanice MHD nebo vlaku dostat domů nebo do práce co nejrychleji,“ dodává ředitel ROPID Petr Tomčík.

Pokud uživatel Lítačky na svých trasách často přesahuje hrazených 15 minut, může si v aplikaci Rekola připlatit 59 Kč za balíček Plus, který mu všechny jízdy na Lítačku prodlouží až na 30 minut,“ dodává Vít Ježek z Rekola k doplňkové nabídce jimi poskytovaných kol. A výhodnou nabídku pro ty, kterým 15 minut nestačí, má i druhý poskytovatel, společnost Nextbike: „Nestačí-li uživatelům na přejezd 15 minut, mohou si v aplikaci Nextbike pořídit za 169 Kč měsíční předplatné, které jim jízdy na Lítačku prodlouží na 45 minut. V ceně tohoto předplatného navíc získají dalších až 18 jízd do 30 minut zdarma každý den,“ říká Tomáš Karpov z Nextbike.

Jak to funguje?

Prvních 15 minut zdarma od vypůjčení kola může využít každý majitel platné elektronické předplatní jízdenky pro území Prahy (nahraný na kartě Lítačka, v mobilní aplikaci PID Lítačka nebo na platební kartě či In Kartě Českých drah), který svůj aktivní účet v Lítačce propojí s aplikacemi provozovatelů sdílených kol Rekola nebo Nextbike, a to až dvakrát denně.

Pro vypůjčení kola je potřeba mít staženou mobilní aplikaci poskytovatele služby sdílených kol, ve které je pro první vypůjčení nutné propojit účet v rámci bikesharingu s účtem uživatele v systému PID Lítačka (pro přihlášení stačí zadat e-mail a heslo, v případě, že si ho uživatel elektronického kuponu PID nepamatuje nebo ještě není registrovaný, lze jednoduše nastavit na www.litacka.cz). Po úspěšném propojení účtu Lítačky a bikesharingu je každé další zapůjčení kola velice snadné, systém si propojení s Lítačkou, a tudíž i nárok na bezplatnou čtvrthodinu až čtyřikrát denně u jakéhokoli poskytovatele pamatuje.

Podrobnosti o využívání této služby včetně detailního návodu pro přihlášení a propojení účtů Lítačky s účtem jednotlivých poskytovatelů bikesharingu najdete na webové stránce www.pid.cz/sdilenakola.

TZ ROPID