Na vídeňské lince U3 jezdí první automatizovaná souprava

Na začátku června ve Vídni vyjel na lince U3 první vůz očekávaného automatizovaného metra X-Wagen. V průběhu léta budou do provozu uvedeny další vlaky tohoto typu. X-Wagen přináší nejen pohodlnější cestování, ale také moderní interiérový design a inovativní digitální informační a navigační systém. Od roku 2026 vlaky X-Wagen na nové lince U5 vůbec poprvé umožní plně automatický provoz vídeňského metra.

„Všem cestujícím jsou dveře otevřené!“ Toto heslo se na začátku června objevilo ve stanici metra U3 Erdberg na novém moderním vozu X-Wagen. Po rozsáhlých testech a úspěšném schválení Vídeň oficiálně zahájila ostrý provoz této automatizované soupravy. První vlak nové generace metra slavnostně představil městský radní pro veřejnou dopravu Peter Hanke i zástupci městského dopravního podniku Wiener Linien a společnosti Siemens Mobility, kteří stojí za vývojem tohoto projektu.

Nový vůz přináší vzdušný interiérový design s dostatečným prostorem pro pohodlný a rychlý nástup a výstup. X-Wagen je schopen pojmout až 928 pasažérů, dostatek místa je i pro kočárky nebo zavazadla. Sedadla jsou vyrobena z vysoce kvalitní překližky, jejich uspořádání je typickou kombinací sedadel uspořádaných jak příčně, tak podélně, včetně sklopných sedadel. Modře označená místa jsou prioritně vyhrazena pro cestující s omezenou pohyblivostí.

X-Wagen přichází s několika novinkami, například s digitálním informačním a naváděcím systémem Passenger Info Plus. Cestující se tak na obrazovkách mohou přímo ve voze informovat o směru výstupu, přestupech i nejbližších časech odjezdu dalších linek. K dispozici je i digitální mapa celé sítě metra, která ukazuje aktuální polohu vlaku, směr jízdy, příští stanici, plánovaná omezení provozu nebo výtahy mimo provoz.

Nový vůz bude v provozu ve všední dny mezi stanicemi linky U3 Simmering a Ottakring. Dalšími vlaky tohoto typu by se měli cestující projet už letos v létě. Podle plánu by měl vídeňský vozový park do konce roku mít k dispozici až deset vozů. Od roku 2024 pak bude společnost Siemens Mobility dodávat vídeňskému dopravnímu podniku až tři další vlaky X-Wagen ročně. Postupně nahradí stávající vozy Silver Arrow a od roku 2026 ve Vídni vůbec poprvé umožní plně automatický provoz metra na nové lince U5.

„Je to velký den pro Vídeň a její veřejnou dopravu. Vozy metra X-Wagen určují trendy pro naši vizi vzorového ekologického města. Technicky vysoce vyspělý vlak vyrobený ve Vídni, který splňuje všechny nároky i očekávání, činí cestování veřejnou dopravou ještě atraktivnějším a pohodlnějším. Vozy X-Wagen jsou součástí komplexní modernizace vozového parku Wiener Linien, která zahrnuje také nové elektrobusy a tramvaje,“ uvedl vídeňský radní Hanke.

TZ město Vídeň
Fotografie:
Nový vůz X-Wagen © Robert Peres, Wiener Linien
X-Wagen, interiér © Markus Schieder, Wiener Linien
X-Wagen, kokpit © Robert Peres, Wiener Linie