Pražský den železnice ve Vršovicích nabídne moderní i historické vlaky

Nádraží a depo Českých drah v pražských Vršovicích se v sobotu 1. června stane dějištěm Regionálního dne železnice. Návštěvníci se během této velkolepé akce mohou těšit na ukázky nejnovějších vozidel, které České dráhy v následujících měsících nasadí na vybrané tratě v Praze a Středočeském kraji, včetně nejnovější soupravy ComfortJet, ale i na nostalgické jízdy historických vlaků. Připravené budou také prohlídky depa a opravny vozidel ČD, zábavný program u příležitosti Dne dětí a ve spolupráci s Pražskou integrovanou dopravou také jízdy historických tramvají a autobusů.

default

Návštěvníci si budou moci prohlédnout vršovické depo a opravny vozidel. Přístup do depa zajistí zdarma kyvadlové vlaky CityElefant a zvláštní autobusová linka, která sem bude jezdit také z vršovického nádraží. „Ve vršovickém depu si lidé prohlédnou nejmodernější vlaků Českých drah, které se v příštích měsících postupně začnou objevovat na pražských a středočeských tratích. Bude zde k vidění nová elektrická příměstská jednotka RegioPanter a motorové jednotky RegioFox a RegioSpider pro vedlejší tratě. Věřím, že tyto nové vlaky pomohou zvýšit povědomí lidí o železnici jako o páteřním dopravním prostředku v regionu a řada z nich je začne využívat místo individuální automobilové dopravy,“říká ředitel Oblastního centra obchodu Střed Českých drah Jakub Goliáš a dodává: „Vrcholem pak bude zbrusu nová souprava ComfortJet Českých drah pro dálkovou dopravu, se kterou se poprvé bude moci veřejnost seznámit takto zblízka.“

V depu budou mít návštěvníci možnost zúčastnit se také komentované prezentace lokomotiv na točně, prohlédnout si ukázky práce nehodového vlaku či prezentaci vysokorychlostních tratí, případně se také svézt po depu motorovým vláčkem či na pákové drezíně. Chybět nebude ani zábavný program pro děti (tvořivé dílničky, herní koutky, skákací hrad a slon Elfík), hudební vystoupení a stánky s občerstvením a suvenýry s dopravní tématikou.

Od vršovického nádraží se návštěvníci budou moci svézt také historickými autobusy a tramvajemi. Celkem šest historických autobusů sveze cestující na dvou zvláštních linkách ke stanici metra C Budějovická nebo přímo k areálu vršovického depa. Tramvajová linka 43 pak sveze návštěvníky od Kubánského náměstí přes Vršovice ke Karlovu náměstí v centru Prahy a zpět. Před odjezdem z nádraží, ať už to bude vlakem, tramvají nebo autobusem, si budou cestující moci prohlédnout prezentaci organizátorů a partnerů akce a také modelové kolejiště. I na vršovickém nádraží pro ně bude přichystáno občerstvení. Cestující, kteří se vydají vlakem do Roztok u Prahy, si ve zdejší stanici budou moci prohlédnout otevřené kolejiště Klubu železničních modelářů.

Nostalgické jízdy

Návštěvníci se během pražského Regionálního dne železnice také svezou parním vlakem, který pojede z vršovického nádraží střídavě do Roztok u Prahy a do pražských Čakovic. Do obou cílových stanic pojedou vždy dva vlaky tam a zpět. Vlaky do Roztok vedené parní lokomotivou „Šlechtičnou“ (475.111) budou odjíždět z Vršovic v 9:10 a 14:28 a pojedou po trase přes Zahradní Město, Malešice, Libeň a Holešovice. Parní jízdy s lokomotivou „Čtyřkolák“ (434.2186) do Čakovic budou začínat také ve Vršovicích, a  to v 11:40 a 16:40, a pojedou přes Zahradní Město, Malešice, Libeň, Vysočany a Satalice. Jízdenky na tyto vlaky jsou v prodeji ve všech pokladnách ČD a v e-shopu ČD za 190 Kč, resp. za 90 Kč pro děti od 6 do 18 let, držitele průkazů ZTP a ZTP/P a jejich průvodce. Děti do 6 let cestují zdarma bez nároku na místo k sezení.

Fanoušci nostalgických vlaků se budou moci svézt také další historickou soupravou, sestavenou ze dvou lokomotiv řady 749 „Bardotka“ a patrové soupravy řady Bpjo. Ta pojede z Vršovic do Uhříněvsi a do Roztok u Prahy. Odjezdy budou ve směru do Roztok u Prahy v 9:35, 11:35, 13:35 a 15:35, ve směru do Uhříněvsi pak v 10:45, 12:45 a ve 14:45. V těchto vlacích bude platit běžné jízdné Českých drah, PID a jízdné OneTicket.

Upozornění: V areálu vršovického depa není možnost parkování! Prosíme proto návštěvníky, aby k cestě využili kyvadlovou vlakovou a autobusovou dopravu z nádraží Praha-Vršovice, která bude zajištěna v dostatečné kapacitě. Zároveň prosíme návštěvníky, aby při pohybu v depu a na vystavovaných vozidlech dbali své osobní bezpečnosti.

TZ ČD

Ondřej Matěj Hrubeš

O městskou dopravu se zajímá od dětství, procestoval přes 180 měst s MHD, založil dopravní magazín MHD86.cz a natáčí Dopravní podcast a Podcast dopravní 6. V roce 2022 byl zvolen radním pro dopravu městské části Praha 6.