Flix oznamuje investici od EQT a Kühne Holding

Flix, globální společnost zabývající se cestovními technologiemi, a EQT, globální investiční organizace, společně s Kühne Holding, zastupující jednoho z předních světových podnikatelů a investorů v oblasti logistiky, oznamují konečnou dohodu o spolupráci. EQT Future a Kühne Holding  získají 35% menšinový podíl ve Flixu.

Kromě primární investice do Flixu získají EQT Future a Kühne Holding podíly i od stávajících investorů a vybudují tak dlouhodobý, ukotvený investiční podíl ve Flixu. Tato investice dále posílí rozvahu Flixu a pomůže urychlit úspěšnou trajektorii ziskového růstu společnosti. Uzavření transakce podléhá obvyklým podmínkám a regulačním schválením.

„Jsme potěšeni, že můžeme přivítat EQT Future a Kühne Holding jako silné a účelově orientované investory s prokázanými zkušenostmi stavící na udržitelných dlouhodobých investičních strategiích. Jejich kapitál a know-how budou silným přínosem pro celkovou strategickou vizi naší společnosti. Nemohli jsme si přát lepší partnery, kteří by se vydali na další krok cesty Flixu,“ komentoval André Schwämmlein, CEO a spoluzakladatel Flixu.„EQT Future podporuje nejkvalitnější rostoucí společnosti, které mají potenciál stát se lídry v oblasti udržitelnosti ve svých oborech. Flix je toho dokonalým příkladem. Jsme hluboce ohromeni tím, co André a jeho tým vybudovali, Flix se jejich úsilím vyvinul ze startupu na jasného lídra globálního trhu, který působí ve 43 zemích,“ řekl Andreas Aschenbrenner, zakládající partner a zástupce vedoucího poradenského týmu EQT Future. „Pro nás v EQT je to nejen o poskytování kapitálu. Jsme hrdí na to, že jsme partnerem společnosti Kühne Holding, jednoho z předních investorů v oblasti dopravy a logistiky. Společně s Andrém a jeho týmem jsme nadšeni z dlouhodobé podpory strategického růstu společnosti Flix. Naším cílem je zajistit, aby nízko a bezuhlíkové řešení dálkového cestování, které představuje Flix, bylo k dispozici ještě více lidem po celém světě. Věříme, že Flix je na cestě stát se dominujícím hráčem v kategorii hromadné pozemní dopravy.“

Dominik de Daniel, generální ředitel Kühne Holding AG, uvedl: „Flix je hybatelem hromadné dopravy nové generace. Kühne Holding je hrdý na to, že může jako strategický  partner společnost aktivně podporovat v další fázi expanze. Během několika posledních měsíců jsme navázali skvělé vztahy s kolegy z EQT Future. Máme velkou důvěru v Andrého Schwämmleina a jeho zkušený tým. Těšíme se na podporu budoucnosti Flixu v nově navázaném partnerství.“

Karl Gernandt, předseda představenstva Kühne Holding AG, dodal: „Jako jeden z největších strategických investorů v sektoru dopravy a mobility nyní Kühne Holding činí další krok na trhu hromadné autobusové dopravy. S osvědčeným provozním asset-light modelem Flixu vidíme jeho skvělé synergie s našimi dalšími investicemi v odvětví dopravy. Chceme podpořit strategii další expanze mezinárodní sítě společnosti. Stavíme na úspěších, kterých Flix dosáhl při etablování autobusu jako udržitelného dopravního prostředku, a to v období více než deseti let v Evropě i v zámoří.“

Podpora ziskového růstu

Investice přichází v době pokračujícího růstu a strategické expanze společnosti Flix. Společnost vykázala v roce 2023 30% růst celkových tržeb. Poprvé dosáhla celkových ročních tržeb 2 miliard EUR. Výsledná ziskovost s upravenou EBITDA činila  v roce 2023 104 milionů EUR. Silná dynamika umožňuje Flixu plnit strategické cíle: rozšířování globální přítomnosti, transformaci severoamerického autobusového trhu a další posílení značky FlixTrain reagující na rostoucí poptávku po alternativní železniční službě v Německu.

Globální expanze pokračuje

Aby Flix dále posílil roli globálního lídra, vstoupil nedávno na dva z nejdůležitějších autobusových trhů na světě: do Chile a do Indie. Celosvětové působení společnosti nyní zasahuje do 43 zemí světa. Pod značkami FlixBus a FlixTrain pokračuje také evropská expanze. FlixBus výrazně rozšiřuje své služby ve Velké Británii, Portugalsku a na Ukrajině, zahájil činnost v Norsku a Finsku. Jasnou ambicí Flixu je dosáhnout vedoucího postavení na všech těchto trzích.

Podnikatelský pokrok v Severní Americe

Flix působí ve Spojených státech od roku 2018. V roce 2021 společnost získala Greyhound Lines, ikonického poskytovatele dálkové meziměstské autobusové dopravy, čímž dále rozšířila svou působnost, a to i v sousedních zemích, Kanadě a Mexiku. Transformace a integrace Greyhoundu do platformy Flix je v plném proudu a pohání růst a ziskovost severoamerického trhu.

S růstem přichází zodpovědnost

Poskytovat skvělé zážitky z cestování a zároveň neustále vyhodnocovat dopad tohoto podnikání je posláním Flixu. Společnost nedávno zveřejnila svou druhou dobrovolnou zprávu ESG, i za rok 2023 podporuje odpovědné podnikání. Svojí vizí  udržitelného a cenově dostupného cestování se Flix pevně připojuje k poslání EQT Future podporovat vedoucí podniky na trhu, které chtějí pomoci naší planetě prostřednictvím produktů a služeb a které mají potenciál změnit svá průmyslová  odvětví.

TZ Flix