Klimatizace kabiny řidiče je dnes ve veřejné dopravě standardem minimálně u nových vozů. V pražském dopravním podniku ji mají všechny typy tramvají s výjimkou nejstarší řady T3R.P. Těchto vozů DPP provozuje celkem 282, z toho je klimatizací vybaveno pouze 69. Zbývajících 213 vozů klimatizaci nemá.
Z tohoto důvodu jsou starší vozy T3R.P bez klimatizace většinou řazeny jako zadní v soupravách – například za klimatizovanou T3R.PLF nebo jinou klimatizovanou T3R.P. I přesto ale občas dochází k situacím, kdy je klimatizovaný vůz zařazen vzadu, a řidič tak sedí ve voze bez chlazení.
Kolik to stojí?
Dosazení klimatizace do kabiny řidiče u jednoho vozu T3R.P by vyšlo přibližně na 120 tisíc korun bez DPH. DPP proto místo plošného dovybavení starších vozů preferuje jejich postupné vyřazování. „DPP v dlouhodobé strategii obnovy vozového parku tramvají počítá s vyřazováním těchto nejstarších typů tramvají z provozu cca v roce 2027 v případě plného využití rámcové smlouvy a dodávky nových tramvají 52T,“ říká Daniel Šabík, Vedoucí odboru Komunikace DPP.
Reakce řidičů
Do té doby však musí podnik pracovat s tím, co má, což se však neobejde bez kompromisů. První oficiální stížnosti na nevhodné řazení tramvají s klimatizací byly evidovány 26. června 2025. DPP od té doby zaznamenal dvě stížnosti. Týkaly se případů, kdy byl klimatizovaný vůz zařazen jako druhý v soupravě. DPP vysvětluje, že tyto situace vznikly kvůli odstavení jiných vozů z důvodu údržby a omezeným možnostem konkrétních vozoven.
„Od 30. 6. 2025 bylo operativně rozhodnuto a schváleno, že vozovna Strašnice, která má vyšší počet tramvají T3R.P s klimatizací pro řidiče převede cca 8 vozů do vozovny Žižkov pro optimální spojení do soupravy,“ uzavírá Šabík.


