Ostrava nakoupí 70 elektrobusů Solaris za 895 milionů korun. Nahradí zbývající naftové vozy

Dopravní podnik Ostrava (DPO) podepsal smlouvu na dodávku 70 nových elektrobusů s výrobcem Solaris Bus & Coach. Vítězná nabídka v hodnotě 895 603 610 Kč bez DPH představuje dosud největší dokončený tendr na akumulátorové autobusy v České republice. Po dodání vozidel a vybudování zázemí Ostrava zcela vyřadí naftové autobusy z běžného provozu i ze záloh.

Technické parametry a financování zakázky

Do otevřeného výběrového řízení se zapojili celkem čtyři uchazeči. Konečná vysoutěžená cena byla nižší než původně předpokládaná hodnota zakázky. Více než 50 % nákladů pokryjí dotace z Evropské unie, konkrétně z Modernizačního fondu a z integrovaných výzev IROP (národní i ITI Ostrava).

Dodávané elektrobusy budou vybaveny celovozovou klimatizací a kompletním standardem výbavy pro cestující. Vozidla budou dodána ve dvou specifikacích dojezdu na jedno nabití:

  • Varianty dojezdu: 250 km a 350 km.
  • Způsob dobíjení: Pomocí systému nočního (pomalého) nabíjení v zázemí garáží.

Z pohledu objemu investic jde o třetí největší zakázku na nová vozidla v historii DPO – větší byly pouze nákupy tramvají Stadler Tango NF2 a Škoda 39T.

Konec naftových autobusů v Ostravě

Zařazením 70 nových elektrobusů se podíl bezemisních autobusů ve flotile DPO zvýší ze současných 10 % na 35 %. Zbytek autobusového parku tvoří nízkoprahové vozy s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG).

Dopravce tím dokončí přechod na provoz bez naftových motorů (strategie „Bez dieselu“). Naftové autobusy již nebudou nasazovány na pravidelné linky a nebudou drženy ani jako záložní vozidla pro výluky či mimořádné události.

Nabíjecí infrastruktura a navazující projekty

Souběžně s pořízením autobusů připravuje DPO výstavbu nové nabíjecí infrastruktury v garážích. Zahrnovat bude systémy pro inteligentní řízení nabíjecího výkonu tak, aby nedocházelo k přetěžování elektrické sítě během nočního odstavení vozidel.

Podle předsedy představenstva a generálního ředitele DPO Daniela Moryse navazuje projekt na dlouhodobý rozvoj elektrické dopravy v městě. První elektrobusy pořizovala Ostrava v roce 2010, od roku 2018 pak začala budovat infrastrukturní stanice pro průběžné rychlonabíjení na konečných zastávkách.

Vedle nákupu elektrobusů chystá Ostrava v oblasti elektrické dopravy další investice:

  • Trolejbusová síť: Modernizace a rozšiřování tratí pro provoz parciálních trolejbusů (v současnosti probíhají projekty v ulicích Mírová a Dědičná v hodnotě desítek milionů korun).
  • Tramvajová doprava: Plánovaná dostavba nové tramvajové trati na sídliště v Porubě.