Konec dvoukolejné smyčky Petřiny

S plánovanou rekonstrukcí tramvajové trati Vozovna Střešovice – Petřiny dojde ke změně podoby stávající smyčky Petřiny. Současná dvoukolejná smyčka bude nahrazena smyčkou s předjízdnou kolejí. Resp. smyčka bude mít dvě výstupní zastávky a jednu nástupní (v místě dnešní vnitřní nástupní zastávky) s provozem po směru hodinových ručiček. Tím zůstane před smyčkou zachováno křížení směrů.

Kromě smyčky budou upraveny i ostatní zastávky v ulicích Na Petřinách a Střešovická. Nástupiště budou vyvýšena pro lepší nástup do vozidla a zároveň zkrácena na 33-35 metrů. V zastávce Vojenská nemocnice je plánována společná zastávka tramvají a autobusů.

►Oznámení zahájení stavebního řízení RTT Střešovická – Na Petřinách

Nová podoba smyčky Petřiny

Nová podoba smyčky Petřiny

Ondřej Matěj Hrubeš

O městskou dopravu se zajímá od dětství, procestoval přes 180 měst s MHD, založil dopravní magazín MHD86.cz a natáčí Dopravní podcast a Podcast dopravní 6. V roce 2022 byl zvolen radním pro dopravu městské části Praha 6.

5 Comments

  • Radim
  • 30/09/2015

  Jaky ma smysl to krizeni? Proc neni provoz jednoduse proti smeru hodinovych rucicek? Tady vidim jen nevyhody:
  – komplikovana a draha konstrukce
  – problematicky provoz s krizenim
  – nebezbecny prichod i odchod z nastupist vzdy s prechodem koleji

  • Pohodlný nástup pro cestující z jednoho nástupiště. Konec přebíhání cestujících před odjíždějící tramvají.

    • Radim
    • 30/09/2015

    Proc by to jedno nastupiste nemohlo byt tam, kde bylo drive vnejsi nastupiste?

    • Dotaz na ty, co ty kreslili. Předpokládám, že opačně by se to tam z nějakého důvodu nevešlo.

     • Martin
     • 01/10/2015

     Důvod je jednoduchý, pokud by se ponechal současný poloměr oblouku, vytvořila by se mezi obloukama mezipřímá, která je v prostoru smyček nepřípustná (navíc, její minimální délka musí být 6 m). V případě, že by se použil oblouk o větším poloměru, došlo by k přesunu označníku nástupní zastávky blíže ke křížení, což by zase ovlivnilo samotnou konstrukci křížení. Taktéž by došlo ke zúžení vozovky a k jejímu “zešišatění”.