Autobusy jezdí ulicemi Brna už 90 let

2. května 1930 vyjel v Brně na lince A první autobus, který své cestující převezl z Moravského náměstí do Černých Polí. V počátcích provozu najely autobusy ročně na sedmi linkách až 900 tisíc km a převezly dva a půl milionu cestujících. Dnes, o 90 let později, DPMB zajišťuje provoz na 60 autobusových linkách, na kterých autobusy ročně najedou 19 miliónů km a převezou 127 milionů cestujících. DPMB je s počtem 160 autobusů na CNG majitelem největšího vozového parku na zemní plyn v ČR.

„Autobusová doprava v Brně v posledních deseti letech prošla progresivním vývojem. V Dopravním podniku města Brna jsme svědky významné ekologizace tohoto druhu dopravy, vlastníme 160 autobusů na CNG, máme za sebou testování autobusu na bioplyn, hybridní pohon, sledujeme možnosti elektromobility a dalších alternativních pohonů. Osobně jsem velmi zvědavý, jaké bude v této oblasti příští desetiletí, “ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Dopravní podnik města Brna vlastní 327 autobusů, část z nich ve druhé polovině roku nahradí dodávka 20 krátkých a 20 kloubových autobusů. Autobusy jsou deponovány ve dvou vozovnách – větší ve Slatině a menší v Medlánkách. Nejstarším autobusem v majetku DPMB je Karosa B732 z roku 1989, který je součástí sbírky retrovozidel DPMB a lidé jej mohou vídat na dnech otevřených dveří a dalších akcích, které podnik pořádá. Nejmladšími autobusy jsou Urbanway 12M a Crossway LE LINE 12M z loňského roku. Všechny nové vozy, které DPMB pořizuje, jsou nízkopodlažní a vybavené klimatizací pro cestující. O řízení autobusů se stará 600 řidičů na hlavní pracovní poměr, kteří přepraví 127 miliónů cestujících ročně.

Z hlediska novodobé historie je nejvýznamnějším počinem DPMB v letech 2014 – 2018 nákup 160 autobusů na CNG a zřízení plničky CNG ve vozovně Slatina. „Jedná se o významný krok v ekologizaci dopravy, kdy navíc na pohonných hmotách ušetříme ročně až 60 miliónů korun. S počtem 160 autobusů na CNG jsme v Česku majiteli největšího vozového parku na tento pohon,“ vysvětlil Havránek.

Významným milníkem byl pilotní projekt, v rámci kterého na konci roku 2018 poskytl DPMB jeden autobus pro testování dalšího alternativního pohonu – biometanu získaného při čištění odpadních vod. Během šesti týdnů najel autobus na městských linkách 4750 km, projekt se ukázal jako fungující a navíc úspěšný, když se stal vítězem jedné z kategorií v soutěži E.ON Energy Globe 2019.

DPMB plánuje 90. výročí autobusové dopravy se svými fanoušky oslavit. „Pokud to okolnosti dovolí, rádi bychom v září příznivce autobusové dopravy pozvali na den otevřených dveří do vozovny Slatina. Budeme doufat, že se situace bude vyvíjet příznivě,“ dodal Havránek.

Autobusová doprava v Brně:

327 autobusů vlastní DPMB

160 autobusů je na zemní plyn

100 autobusů musí DPMB zachovávat naftových, pro případ evakuace při nenadálých kritických událostech

40 nových autobusů přibude na podzim roku 2020

600 řidičů autobusů zaměstnává DPMB na hlavní pracovní poměr

60 – na tolika linkách obsluhují autobusy město Brno a okolí

80 – nejkratší linka MHD v Brně, trasa měří 1,8 km

51 – nejdelší linka MHD v Brně, trasa měří 31,2 km

40, 42, 44, 50, 78 a 84 – nejvytíženější autobusové linky

Karosa B732 – nejstarší vůz DPMB z roku 1989, který je součástí sbírky retrovozidel DPMB Urbanway 12M a Crossway LE LINE 12M – nejmladší autobusy DPMB z roku 2019

TZ DPMB