Doubledeckery, aneb ostravský sen se naplnil

Dva nové dvoupodlažní autobusy s pohonem na CNG dorazily do paskovského závodu společnosti Scania, která po všech nezbytných úpravách dodá tato nová vozidla Dopravnímu podniku Ostrava (DPO). DPO se tak stane vůbec prvním městským dopravcem v České republice, který bude dvoupodlažní autobusy provozovat na běžné lince.

Doubledeckery jsou 4 metry vysoké, mají klimatizované spodní podlaží, vč. stanoviště řidiče, s mechanickou plošinou pro invalidní vozík a s Wi-Fi připojením v obou podlažích. Nasazovat je bude DPO na lince č. 88 mezi ZOO a Dolní oblastí Vítkovice. „Naše dvoupodlažní autobusy jsou jedinečné, navržené zcela podle ostravských požadavků. Jsou poháněny plynem CNG, takže nebudou tolik zatěžovat ovzduší a budou mít prvotřídní vybavení, stejně jako všechna moderní vozidla z našeho vozového parku,“ říká předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys. Za každý autobus zaplatí DPO necelých 14,5 milionů korun.

Doubledeckery nyní čekají v paskovském závodě Scania dokončovací práce, spočívající především v instalaci palubních, odbavovacích a kamerových systémů, a homologační proces pro provoz nového vozidla na silničních komunikacích. DPO si převezme hotová vozidla přibližně za dva měsíce.

Doubledeckery se měly v ostrém provozu objevit již 1. července 2020. Z důvodu pandemie koronaviru však čelila španělská pobočka Scanie odstávce provozu. „Doubledeckery do plného provozu nasadíme na podzim. Budou jezdit o prázdninách, víkendech a českých i polských státních svátcích na lince mezi ZOO a DOVkou. Pro všední dny je budeme nasazovat i na jiných linkách nebo budou k dispozici i pro objednávkovou dopravu,“ doplňuje Daniel Morys.

Doubledeckery v číslech:

  • Počet kusů: 2 ks
  • Cena zakázky: 28 600 000 Kč
  • Pohon: CNG
  • Počet míst k sezení: 68 osob (13 míst v dolním podlaží a 55 míst v horním podlaží.)
  • Celková kapacita: 80 osob
  • Výška: 4 m
  • Délka: 12,3 m
  • Zvláštní výbava: klimatizace, Wi-Fi, kamerový systém, USB konektory

TZ DPO