V Česku vyjely vánočně ozdobená vozidla MHD v patnácti městech

Tramvaje, trolejbusy a autobusy, někde dokonce i elektrobus nebo autovláček – vybraná vozidla městské hromadné dopravy se během adventu proměnila díky světýlkům nebo obrázkovým polepům v nádherné vánoční vozy. Pracovníci dopravních podniků si s dekoracemi každoročně dávají velkou práci, využijí nespočet metrů světelných řetězů a vymýšlí originální výzdobu, která zaujme malé i velké, cestující i kolemjdoucí.

Všech 15 měst, ve kterých letos jezdí vánoční vozidla, se představilo ve speciálním videu Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR). Ústředním motivem minutového spotu je sněhová koule, kterou si města mezi sebou přehazují. „Video si na sociálních sítích lidé sdílí doslova lavinově, z čehož máme velkou radost. Chtěli jsme ukázat, jak se dopravním podnikům v jednotlivých městech podařilo vykouzlit vánoční atmosféru i v nelehkých podmínkách dnešní doby,“ uvedl předseda SDP ČR Tomáš Pelikán.

Kde v ČR najdeme vánoční vozy?

Už v pátek 26. 11. se představily tři vánoční šaliny v Brně. „Vánoční tramvaj měla s cestujícími poprvé vyjet až v sobotu 27. listopadu, rozhodli jsme se ale Brňanům udělat radost a do provozu jsme ji vypustili už o den dříve, tedy v pátek odpoledne,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Úsměv na tváři Pražanů vykouzlila celá flotila vánočně nazdobených vozů, která vyrazila v sobotu 27. 11. večer z vozovny Střešovice. Dopravní podnik hl. města Prahy v letošním roce rozšířil svou vánoční flotilu o historickou tramvaj Ringhoffer ev. číslo 2210 a také vozy lanové dráhy na Petřín. Kromě výzdoby vozů a Muzea MHD je poprvé vánočně osvětlená i horní stanice lanové dráhy – Petřín. O vánoční výzdobu se postaraly tisíce vánočních světýlek, vnitřní vánoční dekorace a vnější polepy s vánoční tematikou.

Tradiční součástí předvánoční atmosféry je vánoční tramvaj v Plzni, která vyjela v neděli 28. listopadu. „Vánoční tramvaj je mezi našimi cestujícími velice oblíbená a každý rok registrujeme mimořádné množství kladných ohlasů. Myslím si, že především v této nelehké době je důležité šířit radost a pozitivní náladu, proto jsme se rozhodli, že neporušíme tradici a tramvaj vypravíme i v letošním roce,“ uvedl Roman Zarzycký, první náměstek primátora a předseda představenstva Plzeňských městských dopravních podniků.

Na dvě speciální tramvaje se můžou těšit i obyvatelé Mostu. „V letošním roce vyjela na lince číslo 2 jako Vánoční tramvaj vůz s evidenčním číslem 312. Tramvaj vozí úplně nové sváteční osvětlení, které se zásadně liší od osvětlení, které měla Vánoční tramvaj v minulém roce,“ řekl ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova Daniel Dunovský.

Dva vánoční vozy vypravil také Dopravní podnik Karlovy Vary, konkrétně Vánoční autobus a Vánoční autovláček „Chceme, aby náš vůz doručil kouzlo Vánoc do každého koutu Karlových Varů. Přesný rozpis linek, na kterých vozy jezdí, najdou cestující na našich facebookových stránkách,“ dodává Lukáš Siřínek, místopředseda představenstva pověřený řízením společnosti.

Krásně nazdobený vánoční trolejbus zkrášlil ulice Opavy. Vůz se svátečními motivy vozí slezskou metropolí cestující od 10. do 26. prosince a bude střídat linky, ať si jízdu užijí zájemci ze všech částí města. Ozdobí jej i řetěz s několika stovkami světýlek. „Zapojení světýlek je jednoduché. Vybraný vůz disponuje klasickou zásuvkou, tedy není nutné přidávat měnič proudu. Se zapnutím hlavního vypínače trolejbusu se rozsvítí i jeho vánoční světelná výzdoba,” prozradil technickou zajímavost ředitel Městského dopravního podniku Opava Pavel Gebauer.

Příjemnou vánoční atmosféru dokresluje v Českých Budějovicích speciálně vyzdobený adventní autobus. Dopravní podnik města České Budějovice ho nasazuje střídavě na různé linky, aby potěšil cestující ve všech městských částech.

Svou premiéru má letos vánoční vůz v Děčíně, kde vyjel 6. prosince vyzdobený autobus s vnitřní světelnou dekorací a polepy se zimní a vánoční tematikou. Trasy vánočního autobusu se mění a Dopravní podnik města Děčína na svém webu jízdní řád aktualizuje.

Od soboty 27. listopadu mají lidé v Hradci Králové možnost svézt se vánočním elektrobusem – zástupcem ekologické dopravy v barvách Vánoc. „Vánoční elektrobus je naším poděkováním všem, co i v této složité době nadále využívají hradeckou MHD. Věříme, že cestující během adventního času a blížících se svátků tento speciálně nazdobený vůz potěší a v ulicích našeho města přispěje k navození vánoční atmosféry,“ sdělil Zdeněk Abraham, předseda představenstva Dopravního podniku města Hradec Králové.

Vánoční tramvaj v Ostravě vyjela historicky poprvé 2. prosince 2021. Štádlerka s evidenčním číslem 1729, vánočním designem a svátečním LED osvětlením jezdí každý den až do konce ledna 2022. Ostravskou vánoční tramvaj vypravuje Dopravní podnik Ostrava na různé linky, aby se pravidelně objevovala v jednotlivých městských obvodech a potěšila co nejvíce Ostravanů. Kde můžou tramvaj potkat, zjistí cestující na stránkách https://www.dpo.cz/vanocnitramvaj/.

V Pardubicích vyjel vánoční trolejbus do ulic v pátek 26. listopadu před prvním adventním víkendem. Nasazení tohoto vozidla načasoval dopravní podnik s termínem rozsvícením vánočních stromků v jednotlivých obvodech. „Stejně jako v minulých letech i letos jsme pro cestující připravili vánoční trolejbus. Informace o jeho nasazení aktualizujeme na našem facebooku i na webu,“ uvedl ředitel Dopravního podniku města Pardubice Tomáš Pelikán. Plán linek vánočního trolejbusu v Pardubicích můžete sledovat na https://bit.ly/3xMweEj.

Ve středu 1. prosince vyjela poprvé do provozu kompletně nazdobená nová vánoční tramvajová souprava v Olomouci. Letos Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) ozdobil nejnovější tramvaje typu EVO1. Touto tramvají chce přispět k vánoční atmosféře Olomouce, kterou každý rok vyhledávají tisíce nejen místních, ale i turistů. „Bohužel i v letošním roce je adventní čas poznamenaný epidemií koronaviru. Doufáme, že se bude tramvaj líbit a alespoň trochu tak zlepšíme náladu obyvatelům a návštěvníkům Olomouce,“ řekl předseda představenstva DPMO Jaroslav Michalík.

Dopravní podnik města Ústí nad Labem pokračuje v tradici a od 5. prosince 2021 nasadil vánočně nazdobené trolejbusy. „V loňském roce město Ústí nad Labem brázdily dva vánočně nazdobené a osvícené trolejbusy. Rozhodli jsme se v této příjemné tradici pokračovat. Snažíme se každý rok přijít s něčím novým a ani letošní rok nebude výjimkou. Těší nás, že můžeme našim cestujícím, a nejen jim, přivézt vánoční atmosféru,“ uvedla Simona Mohacsi, výkonná ředitelka společnosti.

Na pravidelné tramvajové linky v Liberci a do Vratislavic nad Nisou vyslal Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) od 1. prosince svítící vánoční tramvaj. „Období adventu je krásné. Poslední roky je pro všechny cestující MHD a Liberečany přece jen trochu jiné, proto jsme chtěli rozzářit město i na kolejích,“ řekl Petr Židek, předseda dozorčí rady DPMLJ.

Také po Mladé Boleslavi začal jezdit autobus polepený adventními a vánočními motivy. „V loňském roce jsme měli na vánoční autobus pozitivní ohlasy, proto jsme se rozhodli zpříjemnit našim cestujícím předvánoční čas i letos,“ uvedl jednatel Dopravního podniku Mladá Boleslav Marek Džuvarovský. Autobus s polepy v adventním provedení jezdí na několika linkách, které střídá i v rámci jednoho dne. Lidé jej tedy mohou potkat na různých místech ve městě.

TZ SDP ČR

Nezapomeňte hlasovat o nejhezčí Vánoční tramvaj a trolejbus 🙂