Ostrava chce měřit obsazenost spojů MHD on-line

Novým systémem pro automatické počítání cestujících bude postupně vybaven celý vozový park Dopravního podniku Ostrava (DPO). Základem systému budou bezúdržbová, vysoce přesná infračervená čidla nad každými dveřmi vozidla. Získaná data chce podnik zpřístupnit také veřejnosti. Veřejná zakázka na dodavatele systému bude vypsána v nejbližších dnech.

Projekt je spolufinancován v rámci Integrovaného regionálního operačního programu EU. Alokovaná dotace je 42,5 milionů korun. Systém automatického počítání cestujících poskytne přehled o konkrétní obsazenosti spojů na všech zastávkách v reálném čase, který bude dále využíván pro datové analýzy.

V Dopravním podniku Ostrava pracujeme s daty, ta jsou pro nás klíčová. Pro krátkodobé i dlouhodobé plánování dopravy ve městě je dnes už nezbytná přesnější znalost využití našich vozidel. Díky tomu jsme schopni optimalizovat nasazení vozidel na jednotlivé spoje podle jejich kapacity, optimalizovat intervaly mezi spoji, odbourat dlouhodobě nevyužívané spoje a podobně,“ uvádí Daniel Morys, předseda představenstva a generální ředitel DPO a doplňuje: Dnes pro měření využíváme palubní počítač v kabině, do kterého musí řidiči zadávat údaje o obsazenosti manuálně, nebo data získáváme prostřednictvím tzv.  sčítačů, spolupracovníků, kteří na zastávkách zapisují pohyb cestujících. Detailní data jsme využívali například při plánování systému Ostravské metro. Teď se chceme posunout ještě dál. Cílíme na systém, který bude bezúdržbový a přesnost měření bude vyšší než 97 procent. Naším dlouhodobým cílem také je, aby data z jednotlivých spojů byla online k dispozici i veřejnosti. My sami například chceme data zveřejňovat v aplikaci MojeDPO nebo v elektronickém jízdním řádu (e-paperu).“

Realizace projektu by měla trvat rok od výběru dodavatele. Poptávaný systém používá dnes již řada dopravních podniků, například v Praze nebo Bratislavě.

TZ DPO