České dráhy posílí dopravu na Pochod Praha – Prčice, nabídnou speciální celodenní jízdenku

V sobotu 18. května se koná již 57. ročník Pochodu Praha – Prčice. Podobně jako v předchozích letech, i tentokrát České dráhy výrazně posílí vlakovou dopravu do míst startů pochodu. Pro pochodníky vypraví speciální vlaky, posílí pravidelné dálkové i regionální spoje a zajistí mimořádná zastavení odpoledních dálkových vlaků v Heřmaničkách. Jízdní řády posilových vlaků se v tuto chvíli připravují a po přidělení kapacity dráhy budou zanesené do vyhledávačů spojení. Účastníci pochodu mohou využít speciální „Celodenní jízdenku – region Středočeský / Prčice“ za 199 Kč, která bude platit v den pochodu ve 2. třídě všech vlaků ČD v širší oblasti Středočeského kraje.

Mimořádné vlaky na pochod Praha – Prčice

Před startem pochodu a po jeho závěru vypraví České dráhy pro účastníky mimořádné spěšné vlaky. Z Prahy hl.n. směrem do Tábora pojedou cca v 5:15, 6:15 a 7:15. Na spoji v 5:15 bude nasazený nový RegioPanter v barvách PID, vlak v 6:15 zajistí tři spojené dvouvozové RegioPantery a vlak v 7:15 klasická souprava s deseti vozy. Z Heřmaniček zpět do Prahy pojedou mimořádné vlaky v cca 18:30, 19:30 a 20:30.

Pro cestu zpět z pochodu zajistí České dráhy také kyvadlové osobní vlaky z Heřmaniček do Benešova u Prahy, na které budou navazovat příměstské osobní vlaky dále ve směru do Prahy. Odjezdy těchto posilových vlaků z Heřmaniček jsou naplánované každou hodinu mezi cca 15:30 a 20:30. Tyto mimořádné osobní vlaky zastaví také ve Voticích, Olbramovicích a Bystřici u Benešova.

Přesné jízdní řády speciálních vlaků budou Správou železnic zveřejněny několik dní před konáním pochodu.

Posilové vozy v pravidelných vlacích

České dráhy očekávají, že na pochod pojede vlakem velké množství účastníků. Proto zařadí do vlaků linek R17 Vltava (Praha – České Budějovice / České Velenice) a Ex7 Jižní expres Praha – České Budějovice / Linec mimořádné posilové vozy. Některé ranní vlaky, např. R 321 Silva Nortica, budou mít až jedenáct vozů, kapacita odpoledních spojů bude zesílena zpravidla na osm vozů. Větší posílení již z technologických důvodů není možné. Do posilových vozů není možné si zarezervovat místo k sezení.

Posílené budou také vybrané spoje linky S9 z Prahy do Benešova u Prahy, a také regionální vlaky z Benešova u Prahy do Sedlčan, z Tábora do Milevska a z Prahy přes Vrané nad Vltavou do Týnce nad Sázavou. Větší kapacitu osobních vlaků mezi Olbramovicemi a Táborem zajistí jednotky RegioPanter a InterPanter, které zde nahradí soupravy Regionova.

Mimořádná zastavení rychlíků ve stanicích Heřmaničky

V souvislosti s pochodem budou odpolední dálkové vlaky linky R17 Vltava / Lužnice mezi Prahou a Českými Budějovicemi mimořádně zastavovat ve stanici Heřmaničky. Sem budou výletníci přijíždět po ukončení pochodu kyvadlovou autobusovou linkou z cíle pochodu v Prčici. V Heřmaničkách zastaví dálkové vlaky v obou směrech v čase od cca 14:15 do 21:45.

Kyvadlová autobusová doprava Prčice – Heřmaničky

V sobotu 18. května odpoledne bude zajištěna za úplatu smluvní kyvadlová autobusová doprava z Prčice k železniční zastávce Heřmaničky. Interval mezi spoji bude záležet na počtu cestujících. Autobusy by měly jezdit až do cca 21 hodin. Detailní informace od pořadatele jsou na internetové stránce www.praha-prcice.cz.

Přeprava kol na Pochod Praha – Prčice

Pochod Praha – Prčice zahrnuje také několik cyklotras, které vedou do Prčice z Prahy, Milevska a Tábora. Cyklotrasa z Prahy je vedena jako jednosměrná, cyklotrasy z Milevska a z Tábora jsou okružní. Cyklisty upozorňujeme, že ve všech rychlících a expresech mezi Prahou a Českými Budějovicemi je povolena přeprava jízdních kol pouze s povinnou rezervací místa pro jízdní kolo. Cestujícím s jízdním kolem doporučujeme, aby při návratu do Prahy dojeli na kole do Benešova a odtud využili pravidelné osobní vlaky linky S9 ze stanice Benešov u Prahy, případně kyvadlové vlaky z Heřmaniček do Benešova.

Celodenní jízdenka region Středočeský / Prčice

Účastníkům pochodu doporučujeme využít přednostně „Celodenní jízdenku region Středočeský / Prčice“ za 199 Kč pro jednoho cestujícího. Tato jednodenní síťová jízdenka s prvním dnem platnosti v sobotu 18. května 2024 bude platit do 02:00 hod. v neděli 19. května 2024 ve 2. vozové třídě všech vlaků ČD ve vymezeném obvodu (shodný s obvodem platnosti Celodenní jízdenky region Středočeský).

Tyto jízdenky je možné zakoupit v předprodeji v e-shopu, v mobilní aplikaci Můj vlak, u pokladních přepážek ČD a ve vybraných jízdenkových automatech ČD. V sobotu 18. května je budou prodávat také průvodčí přímo ve vlacích (po nástupu v obsazené stanici standardně s manipulační přirážkou). Prodej těchto jízdenek bude ukončen v sobotu ve 12:00 hod. Nárok na slevu se při zakupování ani kontrole jízdních dokladů neprokazuje. S touto jízdenkou se účastníci pochodu dostanou na místa startů nejen z Prahy, ale i z ostatních míst Středočeského kraje a blízkého okolí, přičemž jízdenka platí také pro cestu zpět. Cestující z jiných regionů si mohou zakoupit jízdenku ze své nástupní stanice do první stanice, odkud platí „Celodenní jízdenka – region Středočeský / Prčice“, a pro další cestu navázat touto jízdenkou.

TZ ČD