Vítejte u osmnáctého dílu Dopravního podcastu. A o čem budeme hovořit? Témata: Nový autobus SOR a vrátí se „trolejbusy“ na Prosek? • Ostravě nevadí posprejované tramvaje • Praha chce vyrábět další tramvaje T3 • Jak bylo na InnoTransu • Modernizace vozů pražského metra M1 • Ropid ruší taktový provoz a mění linky autobusů
Ondřej Matěj Hrubeš
šéfredaktor dopravního magazínu MHD86.cz, který se zajímá o MHD už od dob mateřské školky a procestoval přes 130 měst s městskou dopravou
Roman Hloch
člověk čerpající energii ze života na kolejích a jeden se základních členů stránky Tramvaje v České republice
Fotomontáž nového elektrobusu SOR v ulici Prosecká, kde už v minulosti jezdily trolejbusy. Autor: Tramvaje v České republice
Tak zejména na Bohnicku se pouze napravují škody, které tam vznikly za předchozího vedení a nějaké vylepšení. Samozřejmě, tu 136 je třeba někam poslat. Ale celkově se mi zdá, že je to zlepšení.
Co se toho elektrobusu na troleje týká, tak to nechápu. Že by SOR konkuroval Škodovce s Trolejbusy s bateriemi? Zřejmě v SORu vynalezli něco, co již x let funguje třeba v Hradci.
No, ty autobusové změny budou ještě zajímavé. Např. v Letňanech se ruší proklady mezi linkami.
Elektrobus… asi v tom SOR cítí bysnys/dotace na zelenou dopravu.
CHlapče, když už chceš „profesionálně“ držkovat o vanách, tak bys mohl vědět, že ta vaní skříň se jmenuje VarCB3LF a ne T3R.PLF. A kdyby si pořádně četl, co se píše v odkazovaným ČSD, tak na reko půjde jedno R.P a jedno R.PV a výzbroj toho šumperáka bude rekonstruována na digitál, takže žádná hvízdací vana.
A Ondřeji, obnovovat vozový park dodávkama van je možná blbost, ale jako rekonstrukce několika starších tramvají je to celkem schůdný. Zvlášť, když je to výrazně levnější, než pořizování nových tramvají.
Martine Müllere, odpovím za Romana. V Praze označujeme wany jako T3R.PLF. Že se tramvaj skládá z jednotlivých komponentů, které mají své tovární názvy je běžné. Ale děkujeme, že nás pečlivě posloucháte.
A za mě: „Dělat“ wany bylo správné v druhé polovině devadesátých let. Ale už první wany se v Praze začali dělat pozdě. Natož, aby se dělali v roce 2026…. to je fakt úlet. Praha není Most ani Liberec.
Martine Müllere.
Ohledně nových „wan“ jsme nevycházely z článku ČSD v době natáčení nebyl žádný článek na světě a měli jsme informace bez konkrétních detailů. To co se píše v dopraváku vyšlo na povrch asi 4 dny po tom co jsme natočily podcast. Podcast je zaměřen spíše na širší lehce odbornou veřejnost a proto se nepouštíme do hlubších označení a do toho všechno jedeme z patra tj například označení skříně mě osobně není z patra známo 🙂
Rosťo ohledně Soru je to jen další řešení vývoje v rámci nabíjení elektrobusů. Škodovka vyrábí primárně trolejbusy a přidaná hodnota je že umí jezdit i na baterie/diesel.
Zatímco vývoj Soru směřuje k elektrobusům u kterých bude naopak přidaná hodnota že část trasy mohou během jízdy využít jako nabíjení a zdroj enerie pro motory.
Tak nevím, ale mezi trolejbusem, který umí jezdit i na baterie a elektrobusem, který se může nabíjet za jízdy z trolejí, fakt nevidím rozdíl. Možná, že nový SOR má lepší baterku než ty bateriové trolejbusy, ale jinak?