Škoda zahájila dodávku tramvají do tureckého Eskişehiru

Společnost Škoda Transportation převezla do Turecka první z flotily unikátních bateriových tramvají pro tamní město Eskişehir. Novinka dorazí do svého příštího působiště 9. března letošního roku, další budou následovat v pravidelném taktu. Plzeňská společnost pro turecký dopravní podnik vyrobí celkem čtrnáct plně nízkopodlažních moderních vozidel ForCity Classic za více než 26 milionů Euro.


Vozy budeme v rámci zkušebního provozu testovat nejen na tratích Eskişehiru, ale souběžně také v Bratislavě. Využijeme toho, že dopravní podnik ve slovenském hlavním městě má stejně jako ten turecký úzkorozchodné tratě. Výhodou je pro nás geografická blízkost Bratislavy, což zjednodušuje proces testování,“ vysvětluje projektový manažer Škoda Transportation Václav Petr. Ten upozornil, že tramvaje v následném zkušebním provozu v Eskişehiru najedou zhruba 2 – 3 tisíce kilometrů.

Díky tomu, že vozidla ze Škodovky jsou vybavena výkonnými trakčními bateriemi, je bude moci dopravce v Eskişehiru provozovat na více než kilometrovém úseku bez trolejového vedení, který město plánuje vybudovat. Bateriový pohon tramvají se obecně využívá hlavně v případě, kdy tramvaj má zajíždět do oblastí, kde není nainstalována trolej, například z estetických důvodů v historických centrech měst. Pohon může být použit také v případě poruchy vrchního elektrického vedení, tak aby tramvaj nebránila plynulosti silničního provozu.


Více než třicet metrů dlouhé plně klimatizované vozidlo nabídne prostor až pro 276 cestujících. Tramvaje mají jednosměrné provedení a jsou uzpůsobeny pro rozchod 1000 mm. V interiéru vozů nejsou žádné schody a přístup do vozidel zajištují čtyři dvoukřídlé a dvoje jednokřídlé dveře. Vozidla mají také elegantní design, který zapadá do koloritu města Eskişehir.

Pro Škodovku není dodávka tramvají první takovou zakázkou pro Turecko. V minulých letech vyrobil plzeňský podnik 72 vozidel pro turecké město Konya. Turecký Eskişehir, který v posledních letech prochází dynamickým rozvojem, má v současné době zhruba 700 tisíc obyvatel a leží na západě země na jedné z hlavních spojnic mezi Ankarou a Istanbulem.

Zdroj: TZ Škoda

Přihlášení ke zpravodaji MHD86.cz (četnost max. 2x měsíčně)Ondřej Matěj Hrubeš

O městskou dopravu se zajímá od dětství, procestoval přes 180 měst s MHD, založil dopravní magazín MHD86.cz a natáčí Dopravní podcast a Podcast dopravní 6. V roce 2022 byl zvolen radním pro dopravu městské části Praha 6.