Olomouc má nový elektrobus SOR

V uplynulém týdnu bylo do Dopravního podniku města Olomouce, a.s. dodáno další nové vozidlo. Tentokrát se jedná o elektrobus, konkrétně o dvanáctimetrový SOR NS 12 Electric od společnosti SOR Libchavy spol. s r.o., který byl pořízen v rámci projektu „Nákup bezemisních vozidel pro MHD“. Tento moderní, městský, plně nízkopodlažní autobus je prvním elektrobusem, který bude na území města Olomouce trvale obsluhovat linky MHD. Do současnosti se vždy jednalo jen o dočasné výpůjčky vozidel na testování.


Elektrobus je veden pod evidenčním číslem 501 a pro cestující bude jistě velmi pozitivní jeho tichý chod a také klimatizace v prostoru pro cestující.

Baterie pro provoz vozidla jsou umístěny v boxech na střeše, z důvodu většího užitného prostoru pro cestující uvnitř vozu. Na jedno nabití je tento elektrobus schopen ujet min 150 km v městském provozu. Kapacita elektrobusu SOR NS 12 Electric je 33 osob k sezení a 72 osob k stání, samozřejmostí je prostor pro invalidní vozík či kočárek.


Nový elektrobus bude nasazen do běžného provozu od 29. 10. 2018 a bude jezdit na lince č. 14. Konkrétní časy je možné zjistit v jízdních řádech uvedených na webu DPMO, a.s. Zkušenosti získané během provozu tohoto elektrobusu se následně promítnou do obnovy vozového parku autobusů ve střednědobém horizontu.

Celková částka, kterou DPMO, a.s. za nákup elektrobusu zaplatil, je 13 139 500 Kč bez DPH. Realizace projektu je spolufinancovaná Evropskou unií – Evropským fondem pro regionální rozvoj prostřednictvím IROP ve výši 85% uznatelných nákladů.

Pro nabíjení elektrobusu byl vybudován přístřešek s nabíjecí stanicí přímo na odstavné ploše autobusů v Hejčíně, která umožňuje rychlé i pomalé nabíjení. Od způsobu nabíjení se odvíjí i jeho délka. Pomocí pomalého nabíjení by měl být elektrobus plně nabitý nejpozději za osm hodin.

Zdroj: DPMO

Přihlášení ke zpravodaji MHD86.cz (četnost max. 2x měsíčně)Ondřej Matěj Hrubeš

O městskou dopravu se zajímá od dětství, procestoval přes 180 měst s MHD, založil dopravní magazín MHD86.cz a natáčí Dopravní podcast a Podcast dopravní 6. V roce 2022 byl zvolen radním pro dopravu městské části Praha 6.