Elektrobusy nové generace v Českých Budějovicích

Dopravní podnik města České Budějovice, a.s zavede od 1. 11. 2018 do provozu 11 nových městských elektrobusů nové generace s unikátní technologií nabíjení. Eletrobusy s označením Škoda 29 BB využívají cyklické dobíjení pomocí pantografu přímo z trolejí na konečných zastávkách a umožňuje jim tak v podstatě neomezený dojezd. Jedná se o nízkopodlažní midibusy s délkou 9 m s celkovou kapacitou 45 osob, z toho 21 sedících.


Vozy jsou vybaveny s celovozovou klimatizací, která zajišťuje jak chlazení, tak i topení. Pro informování cestujících slouží moderní palubní informační systém, zahrnující barevné LED panely.

Celkem 11 elektrobusů bude nasazováno od listopadu na nově vzniklé linky 21, 22 a 23, které budou zajišťovat obsluhu historického centra města a jeho propojení se záchytným parkovištěm v Jírovcově ulici, nádražím, českobudějovickou nemocnicí a Havlíčkovou kolonií.

„Tato moderní a zcela bezemisní vozidla umožní zásadní zlepšení dopravní obslužnosti důležitých částí Českých Budějovic, ale také významně snižují emisní zatížení centra města“, uvedl k této novince ředitel a místopředseda představenstva a.s. Ing. Slavoj Dolejš.

Dopravní podnik zaplatí za celkem 11 vozů 142,5 miliónů korun, přičemž 85 % je hrazeno z fondů EU.

Zdroj: TZ DPMČB

Přihlášení ke zpravodaji MHD86.cz (četnost max. 2x měsíčně)Ondřej Matěj Hrubeš

O městskou dopravu se zajímá od dětství, procestoval přes 180 měst s MHD, založil dopravní magazín MHD86.cz a natáčí Dopravní podcast a Podcast dopravní 6. V roce 2022 byl zvolen radním pro dopravu městské části Praha 6.