Pražská muzejní noc. 9 autobusových a jedna tramvajová speciální linka

Již pošestnácté se noční Praha stane centrem kultury, ovládne ji Pražská muzejní noc. Ta na celý večer 8. června 2019 otevře brány pražských muzeí, galerií a kulturních institucí, které budou zájemci moci navštívit zcela zdarma. Přepravu mezi jednotlivými objekty zajistí Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) a jako spolupořadatel akce zdarma vypraví zvláštní autobusové linky, jednu linku tramvajovou a prodlouží provoz metra o 1 hodinu.


„Pražská muzejní noc je unikátním projektem, který přináší lidem jedinečný kulturní zážitek. Proto nás velice těší, že se na ní můžeme podílet a zdarma pomáhat lidem s přepravou mezi jednotlivými institucemi, které se do Pražské muzejní noci zapojily. Letos vypravíme nejen speciální autobusové linky, ale i linku tramvajovou a prodloužíme provoz metra,“ řekl Ladislav Urbánek, dopravní ředitel a místopředseda představenstva DPP.

Sobotní večer 8. června 2019 bude patřit kultuře, historii a zábavě. Zdarma bude zpřístupněno veřejnosti 73 objektů, 45 pražských muzeí a dalších kulturních institucí. Širší kulturní záběr nabídne i letošní propojení s Pražským Quadriennale. V rámci prohlídek je připraven doprovodný program včetně koncertů, přednášek, workshopů, divadelních představení a filmové projekce.

Večerní akce plná kulturních zážitků láká nejen místní, ale i návštěvníky z jiných měst. Dopravní podnik proto posílí spoje a zajistí dopravní spojení mezi jednotlivými objekty prostřednictvím 9 speciálních linek s nízkopodlažními autobusy a 1 linky tramvajové, opatřené vozy historickými. Všechny linky v tento den budou v provozu od 18:30, poslední spoje vyjedou ze stanice Staroměstská přibližně v 01:00. Přeprava těmito linkami bude pro návštěvníky zcela zdarma. Devět dopravních linek se bude setkávat v centrálním přestupním bodě, jímž bude náměstí Jana Palacha, linka č. 7 bude vyjíždět ze Smíchovského nádraží. Provoz metra ze soboty na neděli bude prodloužen do 1 hodiny ranní.

Zvláštní autobusové a tramvajové linky DPP Pražské muzejní noci

  • Linka č. 1 (bus) v trase Staroměstská – Vítkov – Staroměstská,

  • Linka č. 2 (bus) v trase Staroměstská – Muzejní – Výstaviště Holešovice – Troja (pouze vybrané spoje),

  • Linka č. 3 (bus) v trase Staroměstská – Muzeum – Vyšehrad – Staroměstská,

  • Linka č. 4 (bus) v trase Staroměstská – Hradčanské náměstí – Staroměstská,

  • Linka č. 5 (bus) v trase Staroměstská – Malostranské náměstí – Staroměstská,

  • Linka č. 6 (bus) v trase Staroměstská – Letňany – Letecké muzeum – Zámek Ctěnice (pouze vybrané spoje),

  • Linka č. 7 (bus) v trase Smíchovské nádraží – MeetFactory – Smíchovské nádraží,

  • Linka č. 8 (bus) v trase Staroměstská – Obora Hvězda – Staroměstská,

  • Linka č. 9 (bus) v trase Staroměstská – Výtoň – I. P. Pavlova – Florenc – Staroměstská,

  • Linka č. 42 (tram) v trase Vozovna Střešovice – Albertov – Vozovna Střešovice

Vzhledem k omezené kapacitě jednotlivých spojů účelových linek však doporučujeme návštěvníkům příslušných objektů obousměrně využívat i přímá spojení pravidelných linek MHD, propojující objekty s centrálním přestupním bodem na nám. Jana Palacha. Jedná se zejména o linku metra A v úseku Muzeum – Staroměstská a tramvajové linky č. 17 v úseku Výstaviště Holešovice – Staroměstská, resp. č. 18 v úseku Albertov – Staroměstská.

Návštěvníci budou mít během celého večera možnost nahlédnout třeba i do institucí, kam by se jindy nedostali. Mezi objekty se objeví například Bulharský institut nebo Středisko společných činností Akademie věd České republiky. Na zájemce o prohlídku čekají také místa jako Národní muzeum, Muzeum Karla Zemana, Muzeum komunismu, Památník národního písemnictví nebo třeba Muzeum kávy Alchymista. Akce bude propojena s Pražským Quadriennale, které vzniklo v roce 1967 za účelem dostat to nejlepší z divadelního designu, scénografie a divadelní architektury do popředí kulturních událostí, a seznámit tak profesionální i začínající umělce a širokou veřejnost se současnou scénografií.

Pokud zájemci nebudou vědět, kam se vydat, mají možnost zastavit se u informačního stánku, kde si můžou vyzvednout mapu dopravy se seznamem zapojených institucí. Jeden z nich bude připraven před Historickou budovou Národního muzea v pátek od 12:00 do 19:00 a v sobotu od 10:00 do 24:00. Infostan bude také v sobotu i na náměstí Jana Palacha od 10:00 do 24:00. Webové stránky www.prazskamuzejninoc.cz nabízí možnost sestavit si vlastní plán, aby zájemci nevynechali nic, na co se těší. Více informací je k dispozici i zde: www.dpp.cz/zvlastni-linky-dopravniho-podniku-opet-svezou-navstevniky-prazske-muzejni-noci/.

Zdroj: TZ DPP, foto: prazskamuzejninoc.cz

Přihlášení ke zpravodaji MHD86.cz (četnost max. 2x měsíčně)