Zatímco v předešlých letech počet střetů tramvají s chodci každým rokem stoupal, loni došlo nejen k meziročnímu poklesu celkového počtu srážek o více než 17 %, ale i počtu úmrtí, a to z osmi na tři osoby. Rok 2019 byl v této oblasti pozitivní i tím, že z celkového počtu 87 sražených chodců byla naprostá většina zraněných lehce, a pouze 4 těžce. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) má dlouhodobý eminentní zájem zvyšovat bezpečnost nejen cestujících, ale i ostatních účastníků silničního provozu, proto ve spolupráci s BESIPEM, Magistrátem hl. m. Prahy, Policií ČR a ROPIDem loni v březnu zahájil osvětovou kampaň „Neskákej mi pod kola!“.
Ta je zaměřena právě na prevenci srážek tramvají s chodci a podle souhrnných statistik přináší své ovoce. DPP proto hodlá v kampani ve spolupráci s partnery pokračovat a upozorňovat na rizika při neohleduplném chování či nepozornosti v MHD. Letos se zaměří zejména na zahraniční turisty, kteří se loni podíleli na počtu chodců sražených tramvajemi více než pětinou.
DPP každoročně vynakládá obrovské úsilí do osvěty, ale tradiční způsoby komunikace jsou málo účinné. Účastníci silničního provozu si mnohdy neuvědomují, že tramvaj má na přechodu pro chodce přednost, a jako drážní vozidlo má mnohem větší brzdní dráhu než osobní auto. DPP se proto rozhodl v komunikaci přitvrdit a od 27. března 2019 odstartoval osvětovou kampaň „Neskákej mi pod kola!“. Drsná videa případů z běžného provozu, nastříkané siluety sražených chodců na přechodech, nepřehlédnutelný žlutočerný polep na preventivní tramvaji s lebkou, siluetami obětí, které jejich nepozornost stála život, aktualizovaným skóre usmrcených chodců a sloganem „Pomoz mi nezabíjet!“ přinesly své ovoce a pomohly meziročně snížit jak počet usmrcených, tak i celkový počet zraněných. Za předloňský rok po srážce s tramvají zahynulo celkem 8 lidí, loni to byli 3 osoby. Zatímco v roce 2018 došlo k 105 střetům tramvají s chodci, loni se tento ukazatel snížil o více než 17 % na 87.
„Počet úmrtí a počet těžkých zranění se podařil snížit více než dvojnásobně, to je velmi dobrý výsledek a motivace pro to pokračovat. Dopravní podnik testuje antikolizní systémy a určitě budeme pokračovat v informování Pražanů, protože nepozornost chodců je stále nejčastějším důvodem kolizí,“ uvedl Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.
„Vzhledem k pozitivním výsledkům jsme přesvědčeni, že jsme díky této kampani alespoň trochu přispěli k nižším číslům usmrcených i zraněných chodců. Nepochybně se kampaň v celé své šíři dostala do podvědomí lidí i mj. jistou agresivitou, lidé si povšimli zejména aktualizované skóre na preventivní tramvaji. Jako perfektní nápad jsou vnímány nastříkané siluety tam, kde jsou přechody a místa s největší kumulací chodců,“ uvedl Martin Doubek, vedoucí odboru Technická kontrola DPP a dodal: „Vzhledem k dlouhodobě významnému podílu cizinců na celkovém počtu chodců sražených tramvajemi se letos chceme zaměřit právě na osvětu mezi zahraničními turisty. I když je tramvaj vozidlo běžné ve světových metropolích, Praha má několik nej: jednu z nejhustších tramvajových sítí v Evropě, po Moskvě a Budapešti třetí největší vozový park a navíc provozujeme 250 vozů 15T For City, která patří mezi nejtišší tramvaje na světě. Tato kombinace evidentně spousty turistů nemile překvapí.“
Ze statistik lze vysledovat, že děti jsou dlouhodobě daleko pozornější a ukázněnější než dospělí. Loni došlo ke srážce pouze 5 dětí, ale 82 dospělých, o rok dříve byl tento poměr 9 ku 93 v neprospěch dospělých. Průměrný věk sražených osob byl loni 44,6 let. Nejmladší byly 2 roky, nejstarší 93 let. Obecné tvrzení, že ženy jsou obezřetnější a opatrnější potvrzují i loňské statistiky DPP: ženy se podílely 41 %, muži 53 % a děti necelými 6 % na celkovém počtu chodců sražených tramvajemi. O rok dříve byly výsledky pro ženy ještě příznivější, měly 37% podíl na celkovém počtu zraněných chodců.
Statistiky dále ukazují, že nejvíce srážek se přihodí mimo přechod. V loňském roce evidujeme takových srážek 44, v předloňském 37 a v roce 2017 se jednalo o 64 případů. Na přechodu jsme v loňském roce zaznamenali 23 srážek, 19 v roce 2018 a 24 v roce 2017. Další zajímavou kategorií je národnost sražených chodců, ve které mají cizinci dlouhodobě významný podíl. Zatímco v roce 2016 i 2017 to bylo téměř stejně, 24 %, v roce 2018 se podíleli už 29 % a loni „pouze“ 22 %. I proto bude letošní kampaň „Neskákej mi pod kola!“ zaměřena na osvětu mezi zahraničními turisty.
Účastníci silničního provozu, v tomto případě chodci, jsou ve vlastním zájmu povinni dbát o svou bezpečnost a dodržovat veškerá pravidla, z nichž většina vychází de facto z elementární logiky, všeobecně známých a platných předpisů a ustanovení i empirických poznatků, potažmo silničního zákona a platné legislativy EU. Nejčastější příčinou srážek s chodci je nepozornost zapříčiněná několika faktory. Tím nejvíce zastoupeným je sledování displejů různých přístrojů za chůze. Samostatnou kapitolou jsou také chodci se sluchátky na uších, kvůli kterým neslyší přijíždějící tramvaj a nedokáží tak včas zareagovat na blížící se nebezpečí.
TZ DPP
- Plzeňští dopraváci se přidávají k mezinárodnímu Dni bez aut„Řidiči, nechte se svézt“ apelují Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) ve spolupráci s městem Plzní na řidiče osobních vozů a nabízejí jim 22. září 2024 v rámci mezinárodního Dne bez aut jízdné na všech linkách plzeňské MHD … Pokračovat ve čtení
- Dopravní podniky podporují Evropský týden mobilityDopravní podniky v různých městech České republiky se i letos zapojují do Evropského týdne mobility (ETM), který se koná od 16. do 22. září 2024. Tento týden zaměřený na podporu udržitelné městské mobility přináší řadu … Pokračovat ve čtení
- Barevný Černý Most – velkoplošné fotografie džungle, motýlů a brouků zpestří čekání na autobusTerminál Černý Most je jedním z nejvýznamnějších dopravních uzlů v Praze, přes který každý den projdou desetitisíce lidí. V rámci jeho revitalizace a nápravy neutěšeného stavu došlo v poslední době k opravě fasád a zastřešení, byly doplněny elektronické odjezdové panely, … Pokračovat ve čtení
- Škoda Group vyhodnocuje dopady povodní na zaměstnance a výrobní závody na severu MoravyZaměstnance Škoda Group na Ostravsku a Šumpersku a také výrobní závody Škoda Group v Ostravě, především Škoda Ekova, zasáhly ničivé povodně, které aktuálně postihují severní Moravu. Závod v Ostravě-Martinově je klíčový pro výrobu nových tramvají, současně v … Pokračovat ve čtení
- Podcast dopravní 6 (39) → BUS pruhy, tunel BUSY, řešení tranzitu v rezidenčních oblastechPermanentní BUS pruhy v Praze 6 pomohly a zrychlují příjezd ke stanicím metra. Ale ukázalo se, že chybí preference a větší podpora MHD v Suchdole, Horoměřicích, Velkých Přílepech a v dalších obcích severozápadu. Spoje jezdí … Pokračovat ve čtení