Dopravní podcast (50): Co dělat při karanténě a jaká jsou nová opatření v dopravě

Už 50. Dopravní podcast! A to jen díky Vám, že nás posloucháte. Úvodem shrnujeme nejnovější dopravní opatřeny za poslední dny a také Vás inspirujeme, co dělat v karanténě. Také tento díl měl předpremiéru na Instagramu a nyní se dostává k Vám v premiéře v audio verzi. 

Dnes už standardem je cestování MHD s rouškou, respirátorem, či ústenkou. Původní povinnost dopravních podniků pro cestující se rozšířila na celé území prostřednictvím nařízení vlády. V Praze jezdí už i tramvaje a metro podle prázdninových jízdních řádů. Do tramvaje už nelze nastupovat předními dveřmi obdobně jako u autobusů. Ve Wuppertalu oddělují prostor v autobusech mezi řidičem a cestujícími umělé stěny. Mladá Boleslav zrušila provoz městské dopravy. V provozu jsou pouze speciální linky pro seniory. Na Ukrajině byl zastaven provoz metra ve všech městech s ohledem na epidemii. Zároveň byl stanoven maximální počet cestujících v jednom vozidle MHD. Jaké to vyvolává situace?

SŽDC ruší jedinečné znělky na nádraží. Jejich cílem je jednotná znělka na všech nádražích v České republice. Za zachování tradičních znělek vznikla na internetu i petice, která už má několik tisíc podpisů.

Co dělat v karanténě? Roman se chystá zahrát si hru SIMT a Ondřej zpracoval mapu tramvajových provozů v Rusku s rozdělením na provozy s tramvajemi Tatra a ostatními vozidly. Zároveň podpořil svými fotografiemi web UrbanRail.net, který popisuje a monitoruje provozu tramvají a metra po celém světě. Roman prohrabává fotoarchivy a chystá různé speciály na Facebook Tramvaje v České republice.

Mezinárodní nákladní doprava je v současnosti nejrychlejší po železnici. Proto nastartovat ekonomiku po krizi jen stavbou dálnic by byla chyba. Zásadní je začít stavět kapacitní železniční tratě.

Sbírat a nebo nesbírat dopravní suvenýry, časopisy, knihy?… Aneb úklidy domácností při karanténě. A co je pro nás uklidňující zařízení v domácnosti? I o tom všem je 50. Dopravní podcast. 

Pusťte si 50. Dopravní podcast.

Dopravní podcast natáčí od roku 2015 Ondřej Matěj Hrubeš (šéfredaktor dopravního magazínu MHD86.cz) a Roman Hloch (jeden se základních členů stránky Tramvaje v České republice).

Ondřej Matěj Hrubeš

O městskou dopravu se zajímá od dětství, procestoval přes 180 měst s MHD, založil dopravní magazín MHD86.cz a natáčí Dopravní podcast a Podcast dopravní 6. V roce 2022 byl zvolen radním pro dopravu městské části Praha 6.