Pražská strojírna dodá pět výhybek do Berlína, dvě do Gentu

Pražská strojírna bude poprvé dodávat své výhybky do Belgie. Získaná zakázka v objemu necelých 3 milionů korun je určena pro belgické město Gent ležící západně od Bruselu. V sousedním Německu se strojírně podařilo vysoutěžit zakázku na pět výhybek za téměř 11 milionů Kč do Berlína.

Strojírna tímto rozšiřuje trh a pomalu se blíží svému současnému kapacitnímu limitu. Momentálně je již zasmluvněno 88 % z celkového objemu na celý rok.

Belgie je pro nás nové teritorium, ještě nikdy jsme tam nedodali jedinou výhybku. Obecně by pro nás belgický trh mohl být hodně zajímavý, je zcela otevřený a není od nás až tak daleko,“ komentuje obchodní ředitel strojírny Miroslav Kolář.

Strojírna bude pro belgickou společnost De Lijn zpracovávat dvě výhybky s termínem dodání do konce června tohoto roku. Celkový objem zakázky je 102 500 EUR, v přepočtu tedy necelé 3 miliony Kč. Výhybky budou instalovány ve středu města v lokalitě Muidelaan.

V Berlíně je Pražská strojírna už od roku 2018 na seznamu kvalifikovaných dodavatelů. Dosud dodávala pouze menší objednávky, letos se však strojírně poprvé podařilo vysoutěžit jednu z těch objemnějších. Konkrétně se jedná o celkem pět výhybek do vozovny ve východní berlínské čtvrti Marzahn v celkovém objemu 394 000 EUR, tedy téměř 11 milionů Kč.

Zajímavostí u tohoto projektu je to, že dvě z pěti výhybek jsou takzvané následné. Tento typ není až tak neobvyklý, jedná se ale vždy o atypické řešení tam, kde není v centrech měst tolik prostoru,“ vysvětluje Robert Masarovič, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny a.s. Obdobnou zakázku strojírna zpracovávala například do Austrálie.

Dodávka dvou výhybek pro berlínský dopravní podnik Berliner Verkehrbetriebe by měla být realizována do konce srpna, další tři budou dodány do konce září. Do budoucna by mohl být Berlín po Hannoveru druhým německým městem, kam by Pražská strojírna mohla pravidelněji dodávat své výrobky.

TZ Pražská strojírna, foto: Ondřej Matěj Hrubeš