Škoda 14T bude první tramvají v novém vizuálu PID

V dílnách pražského dopravního podniku už probíhá „přebarvení“ první tramvaje do nového vizuálu Pražské integrované dopravy. O skutečnosti dopravní magazín MHD86.cz informovala řada čtenářů zkraje minulého týdne. Podrobnosti k tramvaji sdělil dopravní podnik (DPP) až po týdnu od zaslání dotazů.

Během neděle 28. 2. 2020 byla první fotka tramvaje v nových barvách veřejně prezentována na instagramovém profilu prazsketramvaje2001, který spadá pod web prazsketramvaje.cz. Podobné fotografie dorazily minulý týden i do redakce MHD86.cz, proto lze potvrdit jejich autentičnost, ač z Instagramu prazsketramvaje2001 už byla fotografie odstraněna.

Instagram prazsketramvaje2001, 28.2.2020

Skutečnost s „přemalováním“ tramvaje potvrdil dopravnímu magazínu MHD86.cz vedoucí oddělení komunikace DPP Daniel Šabík: „Ano, s MHMP a ROPIDem jsme se dohodli na otestování nového vizuálu PIDu kromě standardního 12M autobusu SOR také na jedné tramvaji 14T.“ Konkrétně se jedná o vůz ev. č. 9121.

Na dotaz z 23. února, kdy se plánuje představení vozu veřejnosti odpověděl Daniel Šabík 1. března: „Přesný datum zatím není stanoven, protože v současnosti běží připomínkování finální podoby vizualizace piktogramů a bezpečnostních samolepek. Tramvaj s novým vizuálem PIDu chceme uvést do provozu až poté, co budeme mít finální podobu piktogramů a bezpečnostních samolepek. Cestující ji tedy v ulicích Prahy uvidí nejspíše na přelomu prvního a druhého čtvrtletí letošního roku.“

Proč nejsou v novém vizuálu PID hotové čerstvě zmodernizované tramvaje KT8N, které byly zakoupeny z Maďarska a po rozsáhlé rekonstrukci dostaly „starý lak“? „Po vzájemné dohodě s MHMP a ROPIDem jsme se rozhodli nový vizuál PIDu otestovat zatím jen na tramvaji typu 14T,“ odpověděl Šabík.

„Kromě zmiňovaných dvou vozidel (1x standardní 12M autobus SOR a tramvaj 14T) v dohledné době zatím neplánujeme nasadit nový vizuál PIDu na další dopravní prostředky. Platí nicméně záměr, že jakmile bude finální grafický manuál nového vizuálu PIDu schválen Radou HMP, nově nakupovaná vozidla by již měla být v nových barvách PID,“ sdělil Daniel Šabík z DPP.

V současnosti stále probíhá průběžně vyhodnocování grafického návrhu na autobusu SOR. Diskutuje se např. vizualizace piktogramů, bezpečnostních samolepek, či kontrast některých nápisů na šedivém podkladu.

Připomeňme, že návrh nového vizuálu pochází už z roku 2019. Doufejme, že se povede zrychlit proces jeho finálního schválení a testování a bude brzy aplikován bez desítek výjimek na všechny vozidla PID. Jinak by celá akce postrádala smysl.


Ondřej Matěj Hrubeš

O městskou dopravu se zajímá od dětství, procestoval přes 180 měst s MHD, založil dopravní magazín MHD86.cz a natáčí Dopravní podcast a Podcast dopravní 6. V roce 2022 byl zvolen radním pro dopravu městské části Praha 6.