České dráhy nabídnou výhodné letní jízdenky

Pandemie koronaviru změnila cestovatelské preference. České dráhy počítají s tím, že řada lidí odsune plány na zahraniční dovolenou a stráví nejpříjemnější dny roku v českých luzích a hájích. Už od 1. června proto nabídnou Letní skupinovou jízdenku, se kterou budou moci libovolný den v týdnu výhodně cestovat skupiny až 5 cestujících, z nichž dva můžou být starší 15 let. Výhodný rodinný výlet třeba na Křivoklát, k jihočeským rybníkům nebo do lázeňského města Jeseník tak bude možné uskutečnit vlakem denně až do 31. srpna, do kdy budou tyto jízdenky v prodeji. Kromě toho ČD v červenci a srpnu opět nabídnou pro jednotlivce síťové Jízdenky na léto s platností 7 nebo 14 dní. Inspiraci na řadu pěkných výletů po republice nabízí mobilní aplikace Vlakem na výlet.

Letní skupinovou jízdenku bude možné zakoupit pro období od 1. června do 31. srpna 2021, přičemž její prodej zahajujeme 1. června. „Touto novou časově omezenou nabídkou chceme oslovit všechny, kteří plánují v letním období cestovat za krásami naší země. Ti, kteří s námi jezdí pravidelně, už určitě znají naši Skupinovou víkendovou jízdenku. Letní skupinová jízdenka je vlastně takovým jejím rozšířením. Aby mohly rodiny s dětmi či skupiny dvou přátel podnikat výlety nejen o víkendech, kdy bude na řadě památek nepochybně velmi rušno, rozhodli jsme se v sezóně nabídnout podobnou jízdenku s platností libovolný den v týdnu,“ říká člen představenstva a náměstek generálního ředitele pro obchod Jiří Ješeta.

Podobně jako v případě Skupinové víkendové jízdenky bude i u Letní skupinové jízdenky v prodeji široká škála variant s různou územní platností. Jiří Ješeta vysvětluje podrobnosti: „Cestující si budou moci vybrat mezi celosíťovou jízdenkou a regionálními variantami, platnými ve vybraných krajích. Pokud si například pětičlenná rodina se dvěma dospělými a třemi dětmi naplánuje jednodenní výlet z Prahy do Třeboně, kam jezdí přímé rychlíky, zaplatí za  celosíťovou jízdenku umožňující cestu tam i zpět celkem 699 korun, tedy sedmdesát korun na osobu a jeden směr. A navíc můžou během dne popojet jakýmkoliv dalším naším spojem nebo např. cestou zpět přibrzdit v Táboře a osvěžit se v nádrži Jordán. Kratší výlet třeba z Prahy na Křivoklát nebo do zmiňovaného Tábora, kam stačí středočeská varianta jízdenky, vyjde stejnou rodinu na 329 korun, tedy 33 korun na osobu a za jeden směr. V obou případech tak cestující ušetří několik set korun.“

Letní skupinová jízdenka bude v prodeji u všech pokladních přepážek ČD, u vlakového personálu, v e-shopu ČD i v aplikaci Můj vlak. Nabídku může současně použít maximálně 5 spolucestujících, přičemž nejvýše dva cestující mohou být starší 15 let. Jízdenka umožní neomezený počet jízd 2. třídou všech vlaků Českých drah v rámci zvolené územní platnosti, a to jakýkoliv vybraný den v týdnu do 24:00 hod. příslušného dne platnosti. V případě použití povinně místenkových vlaků (SC Pendolino aj.) je potřeba dokoupit rezervaci.

Rozsah územní platnosti regionálních variant jízdenky je stejný jako u Skupinové víkendové jízdenky. Podrobnější informace naleznete od 1. června na internetové adresewww.cd.cz/leto.

Jízdenka na léto pro časté cestování během 1 nebo 2 týdnů v červenci a srpnu

Všem, kteří plánují v červenci nebo srpnu hodně cestovat po celé republice, je i letos určena Jízdenka na léto. Ta umožňuje za paušální cenu na jeden nebo dva týdny volné cestování bez omezení ujetých kilometrů 2. třídou všech vlaků Českých drah. Největší výhodou jízdenky je její flexibilita. Cestovat lze v zakoupeném období prakticky bez omezení od Aše po Mosty u Jablunkova a kdekoliv vystoupit, poznat místní kraj, a zase pokračovat libovolným vlakem Českých drah za dalším poznáním.

Jízdenka na léto je určena pro jednotlivé cestující, lze ji využívat v období od 1. července do 31. srpna 2021 a její předprodej bude zahájen 15. června. V nabídce jsou dvě základní varianty: týdenní jízdenka, která platí 7 dní po sobě s libovolným dnem začátku v červenci nebo srpnu, jejíž cena začíná na 690 Kč, a čtrnáctidenní jízdenka, která platí 14 dní po sobě a její cena je od 990 Kč. Platnost jízdenek s prvním dnem platnosti 19. – 30.  srpna se postupně zkracuje tak, aby poslední den platnosti byl vždy 31. srpna, cena jízdenky ovšem zůstává stejná. Do povinně místenkových vlaků je potřeba dokoupit rezervaci.

Aplikace Vlakem na výlet

Vlak je ideální dopravní prostředek na letní výlety. Cestující, kteří hledají inspiraci, kam vyrazit, najdou řadu tipů v mobilní aplikaci „Vlakem na výlet“. Jde o interaktivního průvodce, který turisty prostřednictvím mapy a jednotlivých mezizastávek provází celým výletem. Před začátkem cesty je třeba vybraný výlet uložit do mobilní aplikace, například prostřednictvím Wi-Fi ve stanicích nebo ve vlacích, aby byly všechny potřebné údaje dostupné i v místech s horším pokrytím signálu mobilních operátorů, a tedy bez připojení k internetu. Po vystoupení z vlaku aplikace sama nabídne zahájení výletu. Jakmile výletník dorazí na některou mezizastávku, aplikace mu sdělí zajímavé informace o daném místě.

Specialitou aplikace jsou „Hravé výlety“ a „Hravé výlety pro děti“, které mají po cestě i řadu zastávek se soutěžními otázkami. Pokud výletník absolvuje trasu s naší aplikací, získá navíc ČD Body. Ty pak lze standardně využít pro čerpání různých výhod, stejně jako při nákupu jízdenky v e-shopu nebo mobilní aplikaci Můj vlak. Jednou z možností využití ČD Bodů je pořízení jízdenky zdarma na některý z dalších výletů nebo vstupenek do Železničního muzea ČD v Lužné u Rakovníka.

TZ ČD