MF DNES: Plzeň soutěží s vánoční tramvají už několikátým rokem

MF DNES: Letošní vánoční tramvaj v Plzni je o zpívání koled a posílání dopisů

Plzeňská vánoční tramvaj křižuje od první adventní neděle město. Ani letos zřejmě nebude chybět v mezinárodní anketě o nejkrásněji vyzdobenou tramvaj. Její předchůdkyně vždy byly v popředí, na celkové prvenství však nedosáhly.

Než 28. listopadu poprvé vyjela osvícená dvěma tisíci světélek a polepená vánočními motivy, zdobiči na ní pracovali celý týden. Polep tramvaje je letos o tradicích. 

„Nechybí pečení cukroví, vánoční kapr, zpívání koled nebo posílání dopisů Ježíškovi,“ přiblížil mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) René Vávro.

Náměstek primátora Roman Zarzycký řekl, že tramvaj má hlavně potěšit. „V této nelehké době je důležité šířit radost a pozitivní náladu. Proto ani letos neporušíme tradici a vyzdobenou tramvaj jsme vypravili na linky 2 a 4,“ řekl Zarzycký. Jízdní řád tramvaje najdete na webu PMDP

Anketu o nejkrásnější vánoční tramvaj vyhlašuje od roku 2014 dopravní web MHD86.cz. „Do 7. prosince je může veřejnost i dopravní podniky nominovat. V příštím týdnu začne hlasování. Letos poprvé máme vánočně vyzdobené tramvaje ve všech městech v České republice, kde je tramvajový provoz,“ upozornil šéf dopravního magazínu MHD86.cz Ondřej Matěj Hrubeš.

V minulých letech plzeňské vánoční tramvaje nenacházely přemožitele v ČR. Protože v anketě se o přízeň ucházejí tramvaje z celého světa, v celkovém hodnocení plzeňský stroj většinou končívá druhý za maďarským Miškolcem. Aby hlasování bylo co nejférovější a výsledky neovlivňovaly hlasovací roboti, organizátoři plánují v odůvodněných případech i zpětné ověřování, jestli skutečně hlasoval člověk.

Při vybírání nejkrásnější tramvaje najdou hlasující na stránkách i odkaz na anketu o nejkrásnější vánoční trolejbus.

Autor: Petr Ježek
Vyšlo v plzeňské mutaci MF DNES / iDNES 4. prosince 2021