V ostravské MHD budou řídit šoféři z Ukrajiny

40 let praxe. Tolik má odježděno Yurii Blynstov, nový řidič DPO z Ukrajiny. Do Česka uprchl před válkou. Má řidičský průkaz skupiny D a v Česku získal průkaz profesní způsobilosti. I díky tomu mohl ihned po složení zkoušek nastoupit od srpna jako řidič autobusu Dopravního podniku Ostrava (DPO) na středisko Hranečník. Teď ho čeká, stejně jako každého nově nastupujícího šoféra, jeden měsíc jízd s cestujícími a s asistencí seniorního řidiče, pak bude v plném provozu řídit už samostatně. Po Yuriim Blynstovovi nastoupí ještě v srpnu do provozu další dva řidiči z Ukrajiny.

Od září počítá DPO s otevřením kurzu pro další čtyři řidičky a dva řidiče z Ukrajiny, tentokrát na tramvajovou trakci. Nástup zahájí pětitýdením kurzem technické češtiny a následovat bude tříměsíční kurz pro získání průkazu způsobilosti k řízení drážních vozidel. Při výuce budou mít řidiči k dispozici také překladatelku.

Jsme rádi, že do našich řad přichází tak zkušený člověk. Je to vlastně pomoc pro obě strany. V DPO, stejně jako v ostatních dopravních podnicích, řešíme obsazení volných pracovních míst kvalifikovanými zaměstnanci. Naši řidiči to v uplynulém období neměli jednoduché, jejich denní rutinu výrazně ovlivnil covid a s ním spojená covidová opatření. Řada z nich navíc onemocněla a ostatní brali směny navíc, aby MHD fungovala. Jejich pozice je prostě potřeba posílit, jak jen můžeme. Získali jsme první tři a hledáme dál,“ uvádí generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.

Řidič DPO, Yurii Blynstov, doplňuje: „Žil jsem ve městě Mykolajiv na jihu Ukrajiny v blízkosti Oděsy. V Česku jsem od poloviny června. Po práci řidiče se mi stýskalo, takže se na návrat za volant těším. Nedorozumění s cestujícími se nebojím, učím se češtinu a v mobilu mám připravenou aplikaci pro překládání. Snažím se. Pokud to půjde, v Česku bych rád už zůstal i se svou rodinou. Chci tady začít nový život.

TZ DPO