Vídeň udržela vysoký počet cyklistů i po covidu a umožnila odbočování na červenou

Jízda na kole, pro Vídeňany tradiční způsob dopravy, získal během pandemických let na další popularitě. Kola ve Vídni zůstala oblíbená i po covidu, počet cyklistů neklesl. I proto jde Vídeň rostoucí poptávce naproti a staví další cykloinfrastrukturu. Od podzimu také přinesla velkou novinku: nové předpisy umožňují cyklistům ve vybraných případech odbočit vpravo i na červenou.

V pandemických letech 2020 a 2021 narostl v mnoha městech napříč celým světem počet obyvatel, kteří pro své každodenní cesty začali využívat kolo. Podobně tomu bylo i v rakouské metropoli. Počet cyklistů, kteří na svých cestách projeli kolem některého ze sčítačů na frekventovaných trasách ve Vídni, v pandemických letech překonal hranici devíti milionů. Čerstvá vídeňská data nyní ukazují, že navzdory rozvolnění epidemiologických opatření zůstal počet cyklistů na stejné úrovni, respektive ještě drobně narostl. Na třinácti sčítacích místech Vídeň zaznamenala skoro 9,4 milionu cyklistů. Magistrát v uplynulém roce navíc rozmístil i dalších pět automatických sčítačů, včetně nich Vídeň zaznamenala přes 11,6 milionu průjezdů.

Nejfrekventovanějším místem ve Vídni je tradičně okolí Státní opery, kde sčítače vykázaly přes milion záznamů. Milionovou hranici překonaly i sčítače na Pratersternu a v Lasallestraße. V těchto místech Vídeň staví cyklomagistrálu, která obyvatelům umožní pohodlné, rychlé a bezpečné spojení z centra přes Dunaj na severovýchod města. První úsek prioritní, oddělené cyklostezky o šířce přesahující čtyři metry už je hotov, zbylé úseky sedmikilometrové trasy budou dokončeny či rozestavěny letos.

Hranici milionu cyklistů vloni poprvé překonala i ulice Argentinierstraße, která spojuje centrum města s rozvojovou oblastí kolem hlavního nádraží. Argentinskou ulici ve Vídni navíc čeká zásadní proměna. Její obyvatelé si na jaře většinou 85,5 procent hlasů odhlasovali přeměnu z nepříliš vzhledné ulice na cyklistickou třídu. Parkující vozy nahradí zeleň, prostor pro chodce, místa k setkávání a obousměrná cyklostezka.

Rekordním měsícem loňského roku se stal květen, kdy ve Vídni napočítali 1,55 milionu cyklistů – o třetinu více než v roce 2021. Nejvyšší denní záznam pochází ze sčítače na Opernringu, kde ve středu 11. května projelo 10 462 cyklistů. Více cyklistů vyráželo do vídeňských ulic i v podzimních a zimních měsících předchozího roku. Naopak v letních měsících sčítače naměřily o pár procent nižší hodnoty než v letech 2020 a 2021, což podle města odráží skutečnost, že obyvatelé města opět začali ve větší míře jezdit na letní dovolené. Podíl cyklistů na modal splitu před covidem dosahoval sedmi procent, v pandemické době vystoupal na devět procent.

Na zatraktivnění bezmotorové dopravy vídeňská radnice pracuje dlouhodobě. V minulém roce vyhlásila „ofenzivu cyklostezek“ (Radwegoffensive 2022). Otevřela 17 kilometrů nové či vylepšené páteřní cykloinfrastruktury, další kilometry nyní buduje a současně připravuje projekty na letošní rok. Podle radničního cyklistického zmocněnce Martina Bluma se Vídeň nyní místo cyklopruhů soustředí na stavebně oddělené cyklostezky či dokonce cykloulice.

Významnou novinku však přinesla i změna rakouských pravidel silničního provozu. Ty od podzimu umožnily legalizovat odbočování cyklistů vpravo i při červené. Vídeň vybrala desítku vhodných křižovatek, kde se lze po odbočení napojit na stávající cyklostezky a příslušné semafory vybavila doprovodnou cedulí. Cyklisté musí zastavit, ale po rozhlédnutí a vyhodnocení situace mohou pokračovat v odbočování vpravo i při červené. Radnice nyní posuzuje zavedení odbočovací zelené i na osmi dalších křižovatkách.

Jízdu na kole vídeňská samospráva podporuje i dalšími, nestavebními opatřeními. Například na bezplatných cyklokurzech městské agentury pro mobilitu se vloni skoro 6 500 dětí ve školním věku naučilo, jak se ve městě pohybovat bezpečně na kole. Město provozuje i hřiště zaměřené na cyklomotoriku a nabízí i bezplatné servisní prohlídky, například v letních měsících na obecních koupalištích. Obyvatelé města i místní podnikatelé navíc mohou od města získat i dotaci na pořízení nákladních (elektro)kol, kterých už v ulicích krouží vice než stovka.

TZ město Vídeň