On-line odbavení cestující ČD jsou automaticky informováni o změnách

České dráhy přicházejí v posledních týdnech s novinkami, které zákazníkům usnadní cestování vlakem. Cestující, kteří využívají on-line odbavení a kupují si jízdenku na webu nebo prostřednictvím aplikace Můj vlak, jsou nově automaticky informováni o změnách na cestě. V případě změny řazení vlaků se systém nově postará o přesazení na jiné místo. Cestující bez místenek v dálkových vlacích snáze poznají volná místa.

České dráhy zlepšují informování on-line odbavených cestujících při případných změnách na cestě. Systém nově automaticky vyhodnocuje změny jízdního řádu oproti zakoupené jízdence. Cestující tak je o případných změnách automaticky informován e-mailem, SMS nebo notifikací v aplikaci Můj vlak. Informace jsou cestujícím nově zasílány v předem stanovených termínech měsíc, týden, den před cestou a v den cesty.

Nově je spuštěno i automatické přesazování na základě změn v řazení vlaků. Když se v daném spoji změní řazení a dotkne se cestujícího, který má už zakoupenou jízdenku, systém ho nově automaticky přesadí na jiné místo ve spoji. Cestující jsou pak automaticky informováni o změně místa k sezení. Kompletní informace o přesazení cestujících má k dispozici i průvodčí, který tak může poradit, kam se usadit.

Další novinka zjednoduší cestování lidem, kteří využijí dálkové vlaky bez místenek. Upravené grafické plánky pro výběr místa ve vlaku usnadní nalezení volných míst k sezení. U vlaků těsně před jejich odjezdem a také u spojů, které jsou už na cestě, cestující nově na první pohled poznají, na která místa nejsou prodané rezervace a jsou určena pro cestující bez místenek. Dosud totiž byla místa, u kterých skončila možnost rezervace zpravidla dvě hodiny před odjezdem spoje, označena jako obsazená. Ve skutečnosti ale byla část z nich volná, jen došlo k omezení možnosti zakoupit si pro tato místa rezervaci. Možnost pořízení tzv. expresních rezervací nicméně zůstává i nadále. Snazší orientace ve voze by tak ve výsledku měla pomoci k plynulejšímu a komfortnějšímu nástupu do vlaku a obsazení míst. Cestující bez místenky pak mohou mít jistotu, že neobsadili místo někomu se zakoupenou rezervací.

Rozvoj novinek v online odbavení České dráhy průběžné realizují především ve spolupráci s technologickou firmou Chaps, která je součástí Skupiny České dráhy.

On-line odbavení má i další výhody. Při nákupu jízdenky v e-shopu nebo v aplikaci Můj vlak nabízejí České dráhy u většiny dálkových vnitrostátních spojů místenku zdarma. Bezplatná místenka platí i ve vlacích překračujících hranici České republiky při včasném nákupu nejméně 14 dní před cestou, a to jak ve směru z ČR, tak ve směru ze zahraničí.

TZ ČD