Ani koronavirus nezbavil zlínskou MHD černých pasažérů

Cestujících v trolejbusech a autobusech MHD Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice v době koronavirové epidemie výrazně ubylo, černí pasažéři však zůstali. Přesvědčují se o tom revizoři, v jejichž náplni práce bez ohledu na epidemii je jízdní doklady cestujících kontrolovat.

I když jezdí vozidla MHD ve Zlíně a Otrokovicích s omezením podle prázdninových jízdních řádů a nelze nastupovat předními dveřmi, cestující jsou dál povinni mít u sebe jízdenku. Buď předplatní časovou, nebo jízdenku SMS v mobilním telefonu, nebo si označit papírovou jízdenku pro jednotlivou jízdu. K tomu lidem ještě přibyla povinnost mít zakryta ústa a nos.

„Naši revizoři si i v těchto dnech nouzového stavu budou plnit své pracovní povinnosti. Určitá změna proti běžnému stavu je v tom, že nyní používají nápadné vesty asistentů dopravy,“ uvedl vedoucí dopravního úseku Pavel Nosálek. Revizoři ve vestách asistentů dopravy mohou cestujícím poradit s plánováním trasy přepravy nebo s výběrem nejvýhodnější jízdenky, ale mohou rovněž upozorňovat na nutnost dodržování dalších ustanovení smluvních přepravních podmínek (přeprava zavazadel, cestování ve znečištěném oblečení, pod vlivem alkoholu, zapáchajících osob apod.), a pokud je to nezbytné, též ukládat pokuty. Za současné mimořádné situace kontrolují i to, jestli mají všichni cestující nasazeny na obličejích ochranné roušky, šátky či šály.

Revizoři samozřejmě uvnitř vozidel MHD kontrolují také jízdní doklady cestujících. „I když lidí v našich trolejbusech a autobusech ubylo, černé pasažéry mezi nimi potkáváme stále. Musíme upozornit, že rouška přes obličej nenahrazuje v MHD platný jízdní doklad,“ poznamenal Pavel Nosálek.

Pracovníci Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice se snaží i za nelehkých podmínek šířící se koronavirové pandemie udržet základní provoz MHD. Dezinfikují vozy ozonem, otírají ve vozovně dezinfekčním prostředkem všechny dotykové plochy, chrání své řidiče před nákazou uzavřením předních dveří a zrušením prodeje jízdenek ve vozidle. I když to vůbec není příjemné, řidiči MHD jezdí celou směnu s ochrannými rouškami či respirátory.

„Třebaže to nyní od nás vyžaduje zvýšené úsilí, udržujeme systém MHD pro obyvatele našich měst v celé síti stále v provozu. Víme, že mnozí z našich cestujících ani jinou možnost přepravy nemají. Lidé musí vycházet z domova a pohybovat se po městě za nezbytnými nákupy základních životních potřeb, při dojíždění do zaměstnání i za účelem vyřizováním neodkladných úředních záležitostí či zdravotní péčí. V řadě případů zřejmě lidem nahrazujeme i zrušené vlakové spoje mezi Zlínem a Otrokovicemi,“ řekl ředitel DSZO Josef Kocháň.

TZ DSZO