Vlak do středočeského Mochova vozí v průměru 2,57 cestujících

V březnu 2018 byl obnoven provoz osobní železniční dopravy na trati Mochov – Čelákovice ve Středočeském kraji. Stalo se tak po 11 letech. Ale jak se po dvou letech provozu ukazuje, o přepravu vlakem není na této trati zájem a jeví se neekonomický. Na skutečnost upozornil železniční web zelpage.cz.

Podle získaných informací na čtyřkilometrové trati byl v roce 2019 v průměru na spoj přepraveno 2,57 cestujících. Nejvíce bylo ve vlaku napočítáno 8 osob. Na trati je vykonáno denně šest párů spojů. Dopravu na trati, která spadá do Integrované dopravy Středočeského kraje, zajišťuje KŽC.

Hrozivá je částka, která vychází v průměru na přepravu jedné osoby. 263 korun. Smlouva mezi krajem a dopravcem je uzavřena na deset let.

Nabízí se otázka, zda by nebylo výhodnější dotovat provoz taxislužby na této čtyřkilometrové relaci Mochov – Čelákovice. Hlavní proud cestujících směřujících z Mochov do Prahy je přepravován přímou autobusovou linku k metru Černý Most. Další volí k cestě vlastní automobil.

Celému tématu se věnujeme v Dopravním podcastu:

úvodní foto: Google Maps


Ondřej Matěj Hrubeš

Kluk, co se od dětství zajímá o dopravu, procestoval přes 180 měst s městskou dopravou, založil dopravní magazín MHD86.cz, natáčí Dopravní podcast a byl zvolen radním pro dopravu v městské části Praha 6.