Letošní obnova vlaků ČD je v polovině

Obnova vlaků na české železnici běží naplno a nezastavila se ani během letních prázdnin a dovolených, kdy České dráhy přebírají RegioPantery pro provoz na Vysočině a v Olomouckém kraji. Za první polovinu roku uvedly České dráhy do povozu čtyři desítky nových elektrických jednotek. Moderní soupravy byly nasazeny na tratě v Jihomoravském kraji, na Vysočině, v Olomouckém a v Moravskoslezském kraji. Ve druhé polovině roku budou pokračovat dodávky RegioPanterů a plánuje se nasazení nových motorových jednotek RegioFox.

Mám pro naše zákazníky dobrou zprávu. Navzdory řadě komplikací a zpoždění dodávek na straně výrobců vlaků se nám podařilo v 1. pololetí uvést do provozu už polovinu ze zhruba 80 jednotek, které v letošním roce nahradí dosluhující soupravy. V obnově starších vlaků je letošní rok rekordní. Dosud v žádném roce v existenci Českých drah se nepodařilo vyměnit tolik dosluhujících vozů a lokomotiv za nové,“ říká Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah a tyto údaje dále upřesňuje: „V přepočtu na jednotlivé vozy jsme zařadili do provozu už 147 nových vozů s 12 000 místy k sezení, které jsou nízkopodlažní, klimatizované, nabízejí cestujícím palubní Wi-Fi síť a řadu dalších výhod, které starší soupravy neměly. Cestování na mnoha regionálních linkách je tak pohodlnější a v některých případech, například mezi Olomoucí a Uničovem, také rychlejší.“

Největší část z nových vlaků zahrnují čtyřvozové jednotky Moravia, které nakoupil Jihomoravský kraj a České dráhy je budou provozovat nejméně do prosince 2024. Technici a specialisté Českých drah se v nemalé míře podíleli na rychlém uvedení jednotek Moravia do provozu v 1. polovině roku 2023. Moderní soupravy plošně nahradily starší vozy nelichotivě přezdívané po bývalém východoněmeckém vůdci jako „Honeckery“ a elektrické lokomotivy řady 242 na páteřních elektrifikovaných tratích Jihomoravského kraje.

Zhruba desítku nových vlaků uvedených do provozu představují naše jednotky RegioPanter ve dvou a třívozovém provedení. Ty nahrazují starší soupravy na Vysočině, v Olomouckém a v Moravskoslezském kraji. Na Vysočině nasadíme do provozu všechny nové jednotky ještě během letních prázdnin. Během léta plánujeme také zahájení zkušebního provozu motorových jednotek RegioFox, a to na tratích z Rakovníka do Berouna a z Berouna do Prahy. Ve druhé polovině roku chceme uvést do provozu další zhruba čtyřicítku nových jednotek RegioPanter a RegioFox, které vyjedou na tratě Olomouckého, Středočeského, Jihočeského a Pardubického kraje,“ upozorňuje Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu.

Pokračuje také obnova hnacích vozidel. V prvním půlroce převzaly České dráhy do zkušebního provozu první dvě modernizované motorové lokomotivy řady 743.2 a pokračují dodávky elektrických lokomotiv Siemens Vectron od leasingové společnosti RSL. České dráhy jich letos převezmou do provozu 12 a v budoucím roce dalších 22. V příštím roce budou pokračovat také dodávky nových jednotek RegioPanter a RegioFox pro Středočeský, Královéhradecký, Jihočeský, Plzeňský, Pardubický, Moravskoslezský a Zlínský kraj a také na Vysočinu. Cestující se také poprvé svezou novými soupravami pro dálkové vlaky ComfortJet. Modernizace vozidlového parku především na vedlejších tratích pokračuje také prostřednictvím moderních vozidel zakoupených „z druhé ruky“ v zahraničí. Jedná se např. o motorové vozy Regio-Shuttle RS 1 a jednotky Desiro Classic.

Charakteristika moderních elektrických a motorových jednotek

  • moderní světlý a přehledný klimatizovaný interiér,
  • ergonomicky řešené čalouněné sedačky v provedení 1. a 2. třídy (u jednotek Moravia pouze 2. třída),
  • bezbariérový nástup s podlahou vozidla ve výši moderních nástupišť bez nutnosti překonávat schody,
  • pro cestující na vozíku plošiny pro překlenutí prostoru mezi nástupištěm a podlahou vozu,
  • na zastávkách s nižšími nástupišti usnadní nástup dodatečný výsuvný schod,
  • moderní bezpečné předsuvné dveře ovládané tlačítky,
  • stranově selektivní odblokování dveří, dveře jsou centrálně uzavírané a blokované již před rozjezdem vlaku,
  • pro nevidomé a slabozraké jsou jednotky vybavené dálkovým ovládáním dveří obsluhované slepeckou vysílačkou a vybavené akustickým majáčkem,
  • prostorné bezbariérové WC přístupné osobám na vozíku s uzavřeným systémem,
  • sklopný pult pro přebalování kojenců,
  • elektrické zásuvky 230 V 50 Hz a USB porty pro napájení přenosné elektroniky cestujících, např. mobilní telefony, tablety atp.,
  • Wi-Fi,
  • sklopné nebo rozkládací stolky podle rozmístění sedaček,
  • dobíjení baterií elektrických invalidních vozíků, případně elektrokol,
  • dostatečné velké prostory pro umístění kočárků, jízdních kol a dalších objemných zavazadel,
  • moderní audiovizuální informační systém poskytující informace o jízdě vlaku a zastávkách,
  • pro nevidomé a slabozraké jsou k dispozici informační štítky v Braillově písmu.

TZ ČD